Հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների անցկացման տրամաբանությունը շատ պարզ է. Սերժ Սարգսյան 11/12/2015 19:22 | ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ, որը վարել է ՀՀ Նախագահ, ազգային անվտանգության խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նիստում հանգամանորեն քննարկվել և ամփոփվել են ս.թ. սեպտեմբերի 3-ից 6-ը համապետական մասշտաբով անցկացված «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների արդյունքները՝ զորավարժության սցենարով նախատեսված հիմնական նպատակներին հասնելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, արձանագրված ձեռքբերումներն ու նկատված բացթողումները, բոլոր գերատեսչությունների ներգրավմամբ պետական կառավարման համակարգի՝ որպես մեկ միասնական մարմնի, գործողությունների համակարգվածությունն ու գործունեության արդյունավետության աստիճանը:
Զորավարժության շտաբի պետի և տեղակալների զեկույցներից հետո քննարկվել և ամփոփվել են կատարված աշխատանքները, ՀՀ Նախագահի կողմից տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ: Մինչ այդ, նիստի սկզբում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ներածական խոսքով.
«Այս տարվա սեպտեմբերի 3-6-ը կայացած հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների անցկացման տրամաբանությունը շատ պարզ է, և դա հանդիսանում է շարունակությունն այն աշխատանքի, որը վերջին տարիներին մեր երկրում իրականացնում են մեր պետական կառավարման մարմինները՝ հակառակորդի հնարավոր ագրեսիային կազմակերպված դիմագրավելու ուղղությամբ: Մենք նման զորավարժություններ քիչ ծավալի ենք անցկացրել՝ 2008 և 2013 թվականներին, բայց այս անգամ զորավարժություններն անցկացվեցին ողջ ծավալով և, անշուշտ, աննախադեպ էին: Դուք նաև տեղյակ եք, որ գոյություն ունի կարգադրություն, համաձայն որի, սահմանված է տարբեր տիպի զորավարժությունների անցկացման պարբերականություն, և մենք բոլորս պարտավոր ենք այդ պարբերականությունը պահպանել: Յուրաքանչյուր զորավարժություն առնվազն երեք նպատակ է հետապնդում՝ ստուգել, կատարելագործել և փորձ ձեռք բերել: Յուրաքանչյուր զորավարժություն, անշուշտ, ունի նաև հատուկ նպատակներ, և գոնե նախնական եզրակացություններով՝ «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունն անցել է կազմակերպված ու հասել է իր նպատակներին»:

Серж Саргсян: Стратегические командно-штабные учения "Молния -2015" были беспрецедентными и достигли своей цели 11/13/2015 00:07 | Лента новостей
Стратегические командно-штабные учения "Шант -2015"(Молния-2015) были беспрецедентными и достигли своей цели, заявил президент Армении Серж Саргсян на состоявшемся в четверг заседании возглавляемого им Совета национальной безопасности.
Как передает пресс-служба главыа государства, в ходе заседания были подведены итоги прошедших с 3-го по 6-е сентября в общегосударственном масштабе стратегических командно-штабных учений "Шант-2015", проведенных работ, нацеленных на достижение основных целей, предусмотренных сценарием учений, обсуждены достижения и подмеченные недостатки, степень скоординированности и эффективности работы системы государственного управления как единого органа.
На заседании с докладами выступили начальник штаба учений и его заместители. Президент Армении дал соответствующие поручения.
По словам главы государства, логика учений очень проста и является продолжением той работы, которую в последние годы проводят органы государственной управления для организованного противодействия возможной агрессии противника.
Серж Саргсян напомнил, что подобные учения в меньшем масштабе проводились в Армении в 2008 и 2013 годах, однако на сей раз учения "Шант-2015" прошли в полном объеме и, безусловно, были беспрецедентными. "Вы знаете, что существует дисциплина, которой установлена периодичность проведения учений различного типа, и мы все обязаны соблюдать эту регулярность", - отметил президент.
Он также подчеркнул, что каждое учение преследует по меньшей мере три цели - проверять, совершенствовать и перенимать опыт. "Каждое учение, несомненно, преследует также специальные цели, и, по крайней мере, по предварительному заключению, стратегические командно-штабные учения "Шант-2015" прошли организованно и достигли своей цели", - заявил глава государства.