Քննչական կոմիտեն՝ Արարատի մարզի դպրոցների սաների թունավորման մասին 11/11/2015   19:43  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է Արարատի մարզի Բաղրամյան և Այգեզարդ գյուղերի միջնակարգ դպրոցների սաների թունավորման դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Ինչպես հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից, կատարված բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ նախաքննության արդյունքում պարզվել է երեխաների թունավորման աղբյուրը։
Քրեական գործի քննությամբ պարզվել է, որ Արարատի մարզի Բաղրամյան գյուղում գործող անհատ ձեռներեցներից մեկը, իրականացնելով հացաբուլկեղենի արտադրություն, մատակարարման պայմանագրերի հիման վրա, Արարատի մարզի Բաղրամյան, Այգեզարդ և մի շարք այլ գյուղերի դպրոցներին սեպտեմբերի 10-ին մատակարարել է հացաբուլկեղեն, որի արտադրության ընթացքում չեն պահպանվել սանիտարահիգիենիկ պայմանները։
Նախնական քննության տվյալներով՝  արտադրությունը կազմակերպել է Արարատի մարզի  62-ամյա բնակիչը՝ Գ.Նազարյանը՝ անհատ ձեռներեցի կողմից  01.09.2015թ-ին տրված լիազորագրի հիման վրա։
Լինելով սննդամթերքի անվտանգության համար հիմնական պատասխանատվություն կրող անձ՝ թվով 13 միջնակարգ դպրոցների դեռահաս երեխաների համար պատրաստվող խաչապուրու, գաթայի, կեքսի, բուլկու, կարտոֆիլով կարկանդակի և նրբերշիկով հոթ-դոգի արտադրության բոլոր փուլերում սեպտեմբերի 9-ից 10-ը չի իրականացրել վտանգի աղբյուրների վերլուծության և հիգիենիկ պատշաճ գործելակերպի կանոնների համատեղ կիրառումն ամրապնդող վերահսկողություն:
Արդյունքում՝ արտադրամասում սննդամթերքի հետ անմիջական շփման մեջ գտնվող սարքավորումները, գործիքները և պարագաներն աղտոտման վտանգը բացառող հաճախականությամբ և ոչ պատշաճ մաքրման ու ախտահանման ենթարկելու պայմաններում, թույլատրել է արտադրել սպառողների առողջության անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող՝ երկրորդային աղտոտվածությամբ՝ ԱՑԽՄ (Աղիքային ցուպիկ) և Բացիլուս Ցերեուս (Bacillus cereus) տեսակի մանրէներով ախտահարված հրուշակեղեն, որը 2015 թվականի սեպտեմբերի 10-ին առաքվել է Արարատի մարզի Բաղրամյան և Այգեզարդ գյուղերի միջնակարգ դպրոցներ, որտեղ էլ վաճառվել է 1998-2008թթ. ծնված դպրոցական երեխաներին:
Արդյունքում՝ նշված արտադրամասի կողմից արտադրված և մանրէների քանակը գերազանցող հրուշակեղենն ուտելուց հետո շուրջ 5 տասնյակ աշակերտի մոտ ախտորոշվել է սննդային թունավորում և սրտխառնուկ, որովայնի շրջանի ցավեր, փորլուծություն, գլխացավ, դող ու ջերմության բարձրացում, և այդ կլինիկական հիմնական ախտանշաններով բուժօգնության համար նրանք տեղափոխվել են բժշկական կենտրոն։
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ` Գ.Նազարյանին  մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (սպառողների առողջության անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքներ թողարկել և իրացնելը, որը զուգորդվել է մանկահասակների համար նախատեսված ապրանքների թողարկմամբ և անզգուշությամբ երկու և ավելի անձանց առողջությանը վնաս պատճառելով)։
18:54 11/11/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԲաղրամյան և Այգեզարդ գյուղերի դպրոցի սաների սննդային թունավորման գործով նախաքննությունն ավարտվել է
18:56 22/09/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ քննչական կոմիտեն՝ Արարատի մարզում աշակերտների թունավորման պատճառի մասին
09:45 16/09/2015  |  Մամուլ Գլխավոր ինֆեկցիոնիստ Արա Ասոյանը՝ թունավորումների մասին. «Հրապարակ»
20:21 11/09/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԱրարատում դպրոցականների թունավորման դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ. մանրամասնում է Քննչական կոմիտեն
11:46 11/09/2015  |  Արտակարգ պատահարներԹունավորման ախտանշաններով ընդհանուր առմամբ Արտաշատի ԲԿ է տեղափոխվել 53 երեխա. այս պահին միայն մեկն է հիվանդանոցում
17:15 10/09/2015  |  ԱռողջությունԹունավորման ախտանշաններով հոսպիտալացված երեխաների վիճակը գնահատվում է թեթև և միջին ծանրության

СК Армении завершил следствие по делу об отравлении школьников в Араратской области 11/12/2015   00:24  |  Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета Армении по Араратской области завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту отравления воспитанников средних школ в селах Баграмян и Айгезард Араратской области., сообщает пресс-служба СК Армени.
Следствием было установлено, что индивидуальный предприниматель, занимавшийся в селе Баграмян производством хлебобулочных изделий на основе договора о поставках, завез 10-го сентября в школы Баграмяна, Айгезарда и ряда других сел хлебобулочную продукцию. В ходе транспортировки не были соблюдены санитарно-гигиенические требования.
По данным предварительного следствия, производство наладил 62-летний житель Араратской области Г. Назарян на основе доверенности, выданной ему индивидуальным предпринимателем 01.09.2015г.
Будучи основным лицом, ответственным за безопасность продуктов питания, в период с 9-го по 10-е сентября не осуществил функции по усиленному контролю за совместным применением анализа источника опасности и норм надлежащей гигиенической практики на всех этапах приготовления хачапури, гаты, кексов, булочек, пирожков с картошкой и ход-догов с сосисками, предназначавшихся для учащихся 13-ти средних школ.
В итоге, в условиях ненадлежащей очистки и дезинфекции с частотой, исключающей риск загрязнения оборудования, инструментов и иных принадлежностей в цехе, находившихся в непосредственном контакте с продуктами питания, позволил производить не соответствующие требованиям безопасности здоровья потребителей, инфицированные вторичными загрязнителями, бактериями группы кишечных палочек и бациллами типа Bacillus cereus, кондитерские изделия, которые 10-го сентября 2015 года были поставлены в средние школы Баграмяна и Айгезарда, где их продали школьникам в возрасте от 7 до 17 лет.
После употребления в пищу кондитерских изделий, произведенных в указанном цеху и превышающих количество микробов, примерно у пяти десятков школьников было диагностировано пищевое отравление, проявляющееся тошнотой, болями в животе, диареей, головной болью, дрожью и повышенной температурой. С этими клиническими симптомами школьники были доставлены в медицинский центр.
По совокупности добытых в ходе досудебного производства доказательств Г. Назаряну предъявлено по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 279(Выпуск или продажа товаров, выполнение работ или оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности, сопряженное с выпуском продукции, предназначенной для малолетних детей и причинившие по неосторожности вред здоровью двух или более лиц) Уголовного кодекса РА.