Ուսումնական ուղղաթիռի խոցումից մեկ տարի անց. հետադարձ հայացք 11/12/2015 13:50 | Վերլուծություններ
Ուղիղ մեկ տարի առաջ այս օրը՝ 2014թ. նոյեմբերի 12-ին ժամը 13:45-ի սահմաններում, ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից խոցվեց ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռը, ինչի հետևանքով զոհվեցին մայոր Սերգեյ Ալեքսանդրի Սահակյանը, օդաչու-օպերատոր, լեյտենանտ Ազատ Արթուրի Սահակյանը և կողային տեխնիկ, ավագ լեյտենանտ Սարգիս Գագիկի Նազարյանը։
Շուրջ 10 օր Ադրբեջանը կրակի տակ պահեց ուղղաթիռի խոցման վայրը՝ թույլ չտալով տարհանել ուղղաթիռի անձնակազմի դիերը, սակայն հայկական կողմին հաջողվեց մարտական խնդրի կատարման արդյունքում դեպքի վայրից տարհանել ուղղաթիռի անձնակազմից մեկի դին, երկու օդաչուների մասունքները և ուղղաթիռի որոշ անհրաժեշտ մասեր:
Հրապարակվեց խոցված ՄԻ-24 ուղղաթիռի անկման վայրի լուսանկարը` ԼՂՀ հատուկ ստորաբաժանումների օպերացիայից առաջ և հետո:
Ադրբեջանցիների կողմից հայկական ուղղաթիռը կործանելու դեպքի առթիվ հարուցվեց քրեական գործ՝ ազգային ատելության շարժառիթով երկու և ավելի անձանց սպանության, գույքի դիտավորյալ ոչնչացնելու հատկանիշներով։
Անդրադառնալով ԼՂՀ պաշտպանության բանակի «ՄԻ-24» ուղղաթիռի կործանման հետ կապված միջադեպին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը կոչ արեց խուսափել իրավիճակի հետագա սրումից և մերժել պատերազմը: Մասնավորապես նշելով, որ Լեռնային Ղարաբաղում առավել լայնամասշտաբ հակամարտությունը ոչ մեկի շահերից չի բխում: Կողմերը պետք է խուսափեն իրավիճակի հետագա սրումից և մերժեն պատերազմը՝ որպես տարբերակ:
Իսկ ավելի վաղ Մինսկի խմբի համանախագահները կոչ էին արել խուսափել այնպիսի քայլերից, որոնք կարող են սրել իրավիճակը և հիշեցրել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին իրենց պատասխանատվության մասին` հարգելու հրադադարը և կատարելու հակամարտության կարգավորման խաղաղ տարբերակ գտնելու իրենց պարտավորությունները:
Միջազգային արձագանքն առերևույթ խիստ էր կատարվածի վերաբերյալ, անգլիացի քաղաքագետ, Լոնդոնի «Հաշտեցման ռեսուրսներ» («Conciliation Resources») կազմակերպության Կովկասյան ծրագրի ղեկավար Լոուրենս Բրոյերսը տեղի ունեցածը գնահատել էր ղարաբաղյան խնդրի մասին աշխարհին հիշեցնելու նպատակ` նշելով, որ թեև հայկական ուղղաթիռը խոցելն Ադրբեջանում համարում են հաջողություն, սակայն իրականում այն բացահայտում է Ադրբեջանի ռազմավարական տեսլականի բացակայությունը:
Ըստ փորձագետի՝ Զինադադարի խախտումների անպատժելիությունն արդեն իսկ լայն տարածում է գտել, և միջազգային միջնորդները պետք է գործի անցնեն, այլապես կարող են ամբողջությամբ կորցնել իրենց մանդատը:
Միջազգային միջնորդներն այդպես էլ գործի չանցան։ Փոխարենն ավելի է ակտիվացել Ադրբեջանը. հայկական ուսումնական ուղղաթիռի խոցումից մեկ տարի անց Ադրբեջանը շարունակում է ոչ միայն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը, այլեւ անցել է ահաբեկչական գործելաճի.որպես թիրախ է ընտրում Հայաստանի սահմանամերձ խաղաղ բնակավայրերն ու գնդակոծում գյուղացիների տներն ու հողամասերը, թիրախային կրակոցներով սպանում տարեց մարդկանց ու կանանց։
Դժվար թե միջնորդներն ու դիտորդները չեն գիտակցում, որ ադրբեջանական ահաբեկչությունը չի կարող նպաստել բանակցային խաղաղ գործընթացին, առավել եւս, որ այս գործելաոճով Ադրբեջանն ուղղակի հարվածում է միջնորդների հեղինակությանը։
Միամիտ է նաեւ կարծել, որ Ադրբեջանն այսօր պատրաստ է բացահայտ սկսել պատերազմ, քանի որ նախորդ ստուգողական գործողություններն ի ցույց դրեցին հայկական բանակի մարտունակությունը, բանակի կողքին լինելու հայության պատրաստակամությունը, մի ոգի, որի մասին Ադրբեջանում պատկերացում անգամ չունեն։ Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական ահաբեկչությունն ուղղակիորեն ուղղված է միջազգային հանրությանը՝ շանտաժի դրսեւորումներով։

Ровно год назад азербайджанцы сбили вертолет ВВС НКР. Ретроспективный взгляд на произошедшее 11/12/2015   14:58  |  Аналитика
Ровно год назад в этот день, 12-го ноября, около 13:45 по местному времени в воздушном пространстве восточного направления карабахско-азербайджанской линии соприкосновения ВС Азербайджана сбили вертолет “МИ-24” ВВС НКР, выполнявший учебно-тренировочный полет. В вертолете находились трое членов экипажа: майор Сергей Саакян, лейтенант Азат Саакян и старший лейтенант Саркис Назарян. Все трое погибли.
В течение 10 дней Азербайджан удерживал под огнем место падения вертолета, не позволяя эвакуировать тела членов экипажа, однако армянской стороне удалось в результате выполнения боевой задачи вывезти тело одного из погибших и останки двух других пилотов и некоторые части вертолета.
Были опубликованы фотоснимки места падения сбитого вертолета Ми-24 до и после проведения предпринятой подразделениями ВС НКР спецоперации.
По факту уничтожения азербайджанскими ВС вертолета ВВС НКР было возбуждено уголовное дело. Дело было заведено по фактам убийства двух и более лиц по мотивам национальной ненависти и умышленного уничтожения имущества.
Сопредседатель МГ ОБСЕ от США Джеймс Уорлик в своем микроблоге в Twitter, комментируя инцидент со сбитым азербайджанскими ВС вертолетом ВВС НКР, призвал воздержаться от дальнейшей эскалации и исключить вариант войны. “Широкомасштабный конфликт в Нагорном Карабахе не исходит из чьих-либо интересов". Стороны должны воздержаться от дальнейшей эскалации и исключить вариант войны”, – написал Джеймс Уролик.
С заявлением выступили также сопредседатели Минской группы ОБСЕ. Они призвали стороны избегать шагов, которые могут привести к эскалации напряженности вдоль линии соприкосновения и напомнили об обязательствах, взятых президентами Армении и Азербайджана по соблюдению режима прекращения огня и поиску путей мирного урегулирования конфликта.
Международная реакция на произошедшее была резкой. Английский политолог, руководитель кавказских проектов организации "Ресурсы примирения" («Conciliation Resources») Лоуренса Броерс заявил, что уничтожение азербайджанцами вертолета ВВС НКР преследовало цель напомнить миру о карабахской проблеме. Он отметил, что хотя в Азербайджане уничтожение вертолета считают успехом, однако, на самом деле, это свидетельствует об отсутствии у этой страны  стратегического видения.
По словам эксперта,  безнаказанность нарушений режима прекращения огня нашла широкое распространение, и международные посредники должны перейти от слов к делу, иначе могут полностью лишиться своего мандата.
Международные посредники так и не перешли к делу. Напротив Азербайджан еще более активизировался: спустя год после уничтожения карабахского вертолета Азербайджан продолжает не только нарушать режим перемирия, но и перешел к террористическим действиям, выбирая в качестве мишени мирное население приграничных сел Армении и обстреливает дома и земельные участки жителей, убивает прицельным огнем пенсионеров и женщин.
Вряд ли посредники и наблюдатели не осознают, что азербайджанский террор не может способствовать продвижению мирных переговоров, тем более подобные действия Азербайджана бьют по авторитету посредников.
Наивно полагать, что Азербайджан сегодня готов открыто начать войну, поскольку предыдущая проверка выявила боеспособность армянской армии, готовность армян быть рядом с армией, силу  духа, о котором в Азербайджане даже не имеют представления. Очевидно, что азербайджанский террор напрямую нацелен на шантаж международного сообщества.
12:21 29/11/2014  |  Актуальная тема"Возмездие - впереди!" Интервью министра обороны НКР Мовсеса Акопяна порталу Hayzinvor.am
17:05 27/11/2014  |  Лента новостейСпикер НС Армении: Провокация Баку со сбитым вертолетом ВВС НКР однозначно направлена на дестабилизацию обстановки в регионе
12:54 26/11/2014  |  Актуальная темаМатериалы по инциденту со сбитым вертолетом при необходимости будут предоставлены международным организациям – Минобороны Армении