ԿԽՄԿ-ն ադրբեջանական տարածքում հայտնված 76-ամյա Լուսինե Աբովյանին տեսակցելու ուղղությամբ սկսել է բանակցային գործընթացը 11/10/2015 11:06 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ադրբեջանի տարածքում հայտնված Տավուշի մարզի բնակիչ 76-ամյա Լուսինե Աբովյանին տեսակցելու ուղղությամբ այս պահին արդեն ԿԽՄԿ-ն բանակցային գործընթացը սկսել է ադրբեջանական կողմի հետ:
Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեց ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին՝ նշելով, որ ԿԽՄԿ-ն տեղեկացված է և համաձայն իր մանդատի՝ համապատասխան իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ կապ մեջ է գտնվում:
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում Կոթիի գյուղապետ նշեց, որ Լուսինե Աբովյանին վերջին անգամ տեսել են նոյեմբերի 8-ին՝ ժամը 13:00-ի սահմաններում. նա գնացել է իր հարազատներից մեկի տուն, սակայն մինչև ժամը 17:00-ն չի վերադարձել, և ամուսինն անհանգստանալով ահազանգել է, սկսվել են նրա որոնողական աշխատանքները:
Իսկ երեկ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում հայտնվեց տեղեկություն մեր հայրենակցուհու վերաբերյալ առ այն, որ նա հատել է հայ-ադրբեջանական սահմանը և ձերբակալվել է՝ «համաձայն միջազգային օրենսդրության»:

МККК ведет переговоры об организации встречи с 76-летней жительницей Армении, оказавшейся на территории Азербайджана 11/10/2015   11:49  |  Актуальная тема
Представители Международного Комитета Красного Креста ведут переговоры с Баку для организации встречи с 76-летней жительницей Тавушской области Армении Лусине Абовян, оказавшейся на азербайджанской территории.
Об этом “ФактИнфо” сообщила руководитель программ по коммуникации ереванского офиса МККК Зара Аматуни.
Она отметила, что МККК в соответствии со своим мандатом поддерживает связь с представителями соответствующих властей.
Как отметил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” глава сельской общины Коти, в последний раз Лусине Абовян видели 8-го ноября, около 13:00. Женщина отправилась домой к родственникам, однако не вернулась обратно. Не дождавшись прихода жены, муж принялся ее искать.
Между тем, накануне азербайджанские СМИ распространили информацию, согласно которой Лусине Абовян "пересекла армяно-азербайджанскую границу и была задержана в соответствии с международным законодательством”.