Էներգետիկ ոլորտի բյուջեն հաջորդ տարի կավելանա 4.6 անգամ 11/09/2015 11:01 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների hամատեղ նիստում այսօր շարունակվում է անցած շաբաթ մեկնարկած 2016թ. պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի քննարկումը:
Այսօրվա նիստի օրակարգում ընդգրկված արդյունաբերության, քաղաքաշինության, տրանսպորտի և կապի, էներգետիկ համակարգի եւ բնական պաշարների, սակագնային քաղաքականության, տնտեսական մրցակցության պաշտպանության, ինչպես նաև կադաստրի բնագավառներից առաջինը Ֆինանսների փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը պատգամավորներին ներկայացրեց Էներգետիկայի և բնական պաշարների ոլորտի բյուջեն, որը 2016 թվականին կազմելու է 32 միլիարդ 924 միլիոն դրամ, որը 2015 թվականի ցուցանիշը գերազանցում է 4.6 անգամ:
Ներքին ռեսուրսներից զատ Էներգետիկայի բնագավառում 12 ծրագրեր իրականացվելու են արտաքին աղբյուրներից ստացվող վարկային և դրամաշնորհային միջոցներով: Դրանց թվում է նաև ՀԱԷԿ-ի համար 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագիրը` Ռուսաստանի աջակցությամբ:
Իսկ Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի աջակցությամբ հաջորդ տարի կվերակառուցվի Երևանի ՋԷԿ-ի ենթակայանը` 1 միլիարդ 203 միլիոն դրամ:

Выделяемые на сферу энергетики Армении госсредства увеличатся в 4,6 раза 11/09/2015 12:44 | Актуальная тема
Выделяемые из госбюджета средства на сферу энергетики и природных ресурсов, в 2016 году составят 32 млрд. 924 млн. драмов. Об этом в понедельник во время обсуждения госбюджета на 2016 год в парламенте заявил заместитель министра финансов Армении Павел Сафарян.
По его словам, расходы на эту сферу выросли в 4,6 раза по сравнению с показателями за 2015 год.
Помимо внутренних ресурсов, планируется продолжить реализацию 12 проектов, за счет грантовых и кредитных средств, получаемых из внешних источников, в числе которых – программа продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС, намеченная к осуществлению при поддержке России.
Кроме того в следующем году планируется провести реконструкцию ереванской подстанции ТЭС. На эти цели будет выделено 1 млрд. 203 млн. драмов. Проект будет реализован при содействии Международного банка развития и реконструкции.