Եռանախագահները կտրականապես դեմ են, որ ԼՂ հարցը փորձ արվի տեղափոխել կարգավորմամբ չզբաղվող այլ հարթակներ. Սերգեյ Լավրով 11/09/2015 21:53 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ադրբեջանը փորձում է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման քննարկումները տեղափոխել այլ հարթակներ, այլ ձևաչափեր։ Իսկ միակ ձևաչափը, որն ունի միջազգային հանրության մանդատը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափն է, որը միջնորդական առաքելություն է իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում: Այս մասին Հայաստան այցելած Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսում այսօր հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ լրագրողի խնդրանքով մեկնաբանելով Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական կոմիտեի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ բրիտանացի Ռոբերտ Ուոլթերի զեկույցը հաստատելը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Հայաստանի դիրքորոշումը միանգամայն համընկնում է համանախագահների այն դիրքորոշմանը, որ այլ կառույցները, կազմակերպությունները չպետք է որևէ քայլ ձեռնարկեն, որը կարող է խոչընդոտել խաղաղ կարգավորման գործընթացը, և, հատկապես, սրել լարվածությունը տարածաշրջանում:
«Եվ այդ համատեքստում, իհարկե, այլ ձևաչափեր տեղափոխելու փորձերը, իսկ Դուք ինքներդ էլ լավ գիտեք, որ ոչ մի հակամարտություն երբևէ չի կարգավորվել Խորհրդարանական վեհաժողովի միջնորդությամբ, ապակառուցողական են: Եվ Սերգեյ Վիկտորի Լավրովը խոսել է դրա մասին. կա հաստատված մանդատ՝ տրված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին: Հակամարտության կողմերը պետք է համատեղ աշխատեն համանախագահների հետ, որպեսզի գտնեն այս խնդրի՝ բացառապես խաղաղ կարգավորումը»,- ընդգծել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը:
Է.Նալբանդյանը անկողմնակալության մասին իր իսկ զեկուցողի պնդման մասին նկատել է. «… այստեղ միանգամայն պարզ է, որ անձը, ով բրիտանական խորհրդարանում երկար տարիներ Ադրբեջանի հետ բարեկամության խմբում է եղել, ով, բրիտանական մամուլում հրապարակված տեղեկությունների համաձայն, ֆինանսավորվում է Բաքվից՝ Ադրբեջանի համապատասխան հիմնադրամներից, ոչ մի կերպ չէր կարող ունենալ անաչառ դիրքորոշում։ Մասնավորապես, հենց նույն բրիտանական մամուլը գրում էր այն մասին, որ նա և նրա ընտանիքի որոշ անդամներ Ադրբեջանում ունեն ֆինանսական և տնտեսական շահեր»:
Է.Նալբանդյանը նաև շատ տարօրինակ է համարել, որ «որպես բրիտանացի խորհրդարանական և, հետևաբար, ԵԽԽՎ անդամ իր առաքելության ավարտից ընդամենը երկու օր առաջ նա որոշեց բստրել այդ փաստաթուղթը: Փաստացի, զեկուցողի մանդատի ավարտից դեռ մեկ տարի առաջ նա բստրեց այդ զեկույցը: Ես այդ բանաձևը չեմ մեկնաբանի, քանի որ չեմ կարծում, որ այն արժանի է մեկնաբանության»:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ընդգծել է, որ ադրբեջանական ղեկավարությունը Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի կողմից ընդունված տարբեր փաստաթղթեր տարբեր կերպ է մեկնաբանում: Նախավերջին փաստաթուղթը, որն այդ կառույցի կողմից ընդունվել էր Ադրբեջանի վերաբերյալ, այդ երկրի ղեկավարությունն անվանեց թղթի կտոր, իսլամատյացության դրսևորում, իսկ այս փաստաթուղթը նրանք ներկայացնում են գրեթե որպես միջազգային հարաբերությունների և իրավունքի հիմնական փաստաթղթերից մեկը, գրեթե ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը հավասար: «Մեկնաբանությունները կթողնեմ հենց ադրբեջանցիների և իրենց ընկերների խղճին»,- հավելել է Է.Նալբանդյանը:
Սերգեյ Լավրովն իր հերթին հավելել է. «Ես կցանկանայի մի քանի բառ ավելացնել, քանի որ խոսքը գնում է համանախագահների մասին: Մենք` Ռուսաստանը, Միացյալ Նահանգները և Ֆրանսիան, կտրականապես դեմ ենք, որ հետևողական, գործնական, համբերատար երկխոսության փոխարեն, իսկ հարցն իրոք շատ բարդ է, ունի իր պատմությունը, փորձ արվի տեղափոխելու այդ հարցը միջազգային այլ հարթակներ, որոնք կարգավորմամբ չեն զբաղվում:
Համենայն դեպս, միջազգային հանրության անունից նրանց այդպիսի հանձնարարություն որևէ մեկը չի տվել: Համանախագահներն աշխատում են կողմերի միջև համաձայնության հիման վրա, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից հավանության արժանացած համաձայնությունների հիման վրա:
Այդ եռյակը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման լիազորված հավաքական միջնորդ է, և ցանկացած կտրուկ, ծայրահեղ գործողություններ, ում կողմից էլ դրանք ձեռնարկվեն, միայն վնասում են գործին և վնասում համանախագահների աշխատանքին, որոնք, կրկնում եմ, շատ ու շատ ակտիվ աշխատում են, ոչ միշտ հրապարակայնորեն, բայց մենք միշտ կողմերի հետ կապի մեջ ենք՝ և նախարարների, և մեր հատուկ ներկայացուցիչների մակարդակով»,- հայտարարել է Սերգեյ Լավրովը:

Глава МИД Армении считает не заслуживающим комментария доклад Роберта Уолтера для ПАСЕ 11/09/2015 22:44 | Актуальная тема
Азербайджан пытается перенести обсуждения нагорно-карабахского урегулирования в другие форматы, а единственный формат, который имеет мандат международного сообщества – это мандат, данный сопредседателям Минской группы ОБСЕ, которые занимаются посредничеством по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Об этом в понедельник заявил министр иностранных дел Армении на совместной пресс-конференции со своим российским коллегой Сергеем Лавровым, комментируя одобренный политическим комитетом ПАСЕ проект скандального доклада британского докладчика Роберта Уолтера по Нагорному Карабаху.
По словам Эдварда Налбандяна, позиция Армении абсолютно совпадает с позицией сопредседателей в том, что другие структуры, организации не должны предпринимать какие-либо шаги, которые могут помешать процессу мирного урегулирования, и, особенно, способствовать росту напряженности в регионе.
“И в этом плане, конечно, попытки перенести в другие форматы, а Вы сами прекрасно знаете, что ни один конфликт никогда не был решен посредством Парламентской Ассамблеи, контрпродуктивны. И Сергей Викторович говорил об этом, есть утвержденный мандат, данный сопредседателям Минской группы ОБСЕ. Стороны конфликта должны работать совместно с сопредседателями, с тем, чтобы найти исключительно мирное урегулирование этой проблемы”, - заявил глава МИД Армении.
Что касается непредвзятости, как утверждает сам докладчик, то, по словам Эдварда Налбандяна, здесь совершенно ясно, что человек, который долгие годы был в группе друзей Азербайджана в британском парламенте, который, по сведениям, опубликованном в британской же прессе, финансируется из Баку соответствующими фондами Азербайджана, никак не мог иметь непредвзятую позицию, в особенности, что та же британская пресса писала также о том, что он и некоторые члены его семьи имеют финансовые и экономические интересы в Азербайджане.
Глава МИД Армении счел странным тот факт, что “за два дня до того, как он завершил свою миссию в качестве британского парламентария и соответственно члена Парламентской Ассамблеи Совета Европы, решил быстро состряпать этот документ. Практически за год до окончания мандата докладчика, он состряпал этот доклад. При этом Э. Налбандян отказался комментировать содержание данного доклада, заявив, что он не заслуживает комментария.
Эдвард Налбандян напомнил, что азербайджанское руководство комментирует по-разному документы, принимаемые Парламентской Ассамблеей Совета Европы.
“Предпоследний документ, который был утвержден этой структурой касательно Азербайджана, руководство этой страны назвало клочком бумаги, проявлением исламофобии, а этот документ они представляют чуть ли не одним из основных документов международных отношений и права, чуть ли не наравне с Уставом ООН. Комментарии оставлю на совести самих азербайджанцев и их друзей”, - заявил глава внешнеполитического ведомства Армении.