Նոտարի դեմ գործ հարուցվեց՝ առանձնապես խոշոր չափերի յուրացում կատարելու համար. գործը ՀԿԳ-ում է 11/09/2015 17:20 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ առանձնապես խոշոր չափերի յուրացում կատարելու դեպքի առթիվ: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
2015 թվականի հոկտեմբերի 29-ին ՀՀ քննչական կոմիտե ստացվել է ՀՀ գլխավոր դատախազությունից ուղարկված ՀՀ արդարադատության նախարարի գրությունն այն մասին, որ քաղաքացի Մ.Մեսյանը դիմել է Շենգավիթ նոտարական տարածքի նոտար Վ.Գրիգորյանին` առուվաճառքի պայմանագրով գնորդի կողմից վաճառողին վճարման ենթակա 64.000 ԱՄՆ դոլար գումարը նոտարի դեպոզիտ հաշվից ստանալու խնդրանքով, սակայն նոտար Վ.Գրիգորյանը հրաժարվել է դիմումատուին հանձնել գումարը:
Նույն օրը ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով` յուրացման եղանակով ուրիշի առանձնապես խոշոր չափի գույքի հափշտակություն կատարելը:

Уголовное дело возбуждено в отношении одного из ереванских нотариусов 11/09/2015   18:32  |  Актуальная тема
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении возбуждено уголовное дело по факту присвоения в особо крупных размерах, сообщает пресс-служба Следственного комитета РА
29-го октября 2015 года Следственный комитет Армении получил от Генеральной прокуратуры РА письмо министра юстиции, в котором сообщается, что гражданин М. Месян обратился к нотариусу округа Шенгавит В. Григоряну с просьбой о получении с депозитного счета нотариуса 64 тыс.долларов США, подлежащих выплате покупателем продавцу по договору купли/продажи от 12.12.2014г., однако нотариус В. Григорян отказался выдать заявителю сумму.
В тот же день Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении было возбуждено уголовное дело по признакам пункта 1 части 3 статьи 179 (Присвоение или растрата, то есть хищение чужого имущества в особо крупных размерах)Уголовного кодекса РА.
В рамках уголовного дела были произведены и производятся неотложные следственные и процессуальные действия. Предварительное расследование дела продолжается.