Վայոց ձորում տարեց կանանց սպանության գործով կալանավորվել է երկրորդ անչափահասը. մանրամասնում է Քննչական կոմիտեն 11/09/2015   16:43  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց Ձորի մարզային  քննչական վարչությունում Վարդուշ Սիմոնյանի և Գոհար Բարսեղյանի սպանության դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի քննությամբ պարզվել են նոր հանգամանքներ. տարեց կանանց սպանությանը դրդելու մեղադրանք է առաջադրվել նույն մարզի մեկ այլ անչափահասի:
Ձեռնարկված քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում  պարզվել է, որ Եղեգնաձոր  քաղաքի անչափահաս բնակիչ Ս.Զ.-ն համոզելու միջոցով դրդել է համաքաղաքացի, անչափահաս Ն.Խ.-ին ապօրինաբար կյանքից զրկել Եղեգնաձոր քաղաքի բնակչուհի Վարդուշ Սիմոնյանին և Վայոց Ձորի մարզի Վերնաշեն գյուղի բնակչուհի Գոհար Բարսեղյանին և հափշտակել նրանց ոսկյա ականջօղերը:
Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության տեղեկացմամբ՝ նախնական քննության տվյալներով՝ Եղեգնաձոր քաղաքի անչափահաս բնակիչ Ս.Զ.-ն  2015 թվականի հոկտեմբերի 20-ին` ժամը 12:00-13:00-ի սահմաններում,  Ն.Խ.-ի հետ նախնական պայմանավորվածության համաձայն, գնացել է Եղեգնաձոր քաղաքի  Իսակովի փողոցի թիվ 25 հասցեում գտնվող Վարդուշ Սիմոնյանի առանձնատուն, իսկ 2015 թվականի հոկտեմբերի 24-ին՝ Վայոց Ձորի մարզի Վերնաշեն գյուղում գտնվող Գոհար Բարսեղյանի տուն:
Ըստ դերաբախշման՝ Ն.Խ.-ն մտել է տարեց կանանց տուն, իսկ Ս.Զ.-ն հսկել է դրսում:
Վարդուշ Սիմոնյանից և Գոհար Բարսեղյանից հափշտակված ոսկյա ականջօղերը նրանք հետագայում վաճառել են ոսկու առուվաճառքով զբաղվող կետերում, իսկ վաճառքից ստացված գումարը՝ տնօրինել երկուսով:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ  2015թ. հոկտեմբերի 21-ին՝ ժամը 10:00-ի սահմաններում, ահազանգ է ստացվել, որ Եղեգնաձոր քաղաքի Իսակովի 25 հասցեում գտնվող տան բակում հայտնաբերվել է նույն տան բնակչուհի, 1924թ. ծնված Վարդուշ Սիմոնյանի դին, իսկ 2015 թվականի հոկտեմբերի 24-ին՝ ժամը 19-ի սահմաններում, ահազանգ է ստացվել, որ Վայոց Ձորի Վերնաշեն գյուղի առանձնատներից մեկի հարևանությամբ գտնվող հողամասում հայտնաբերվել է նույն գյուղի բնակչուհի, 1939 թվականին ծնված Գոհար Բարսեղյանի դին:
Դիակների արտաքին զննությամբ հայտնաբերվել են բռնության հետքեր։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի  Վայոց Ձորի մարզային  քննչական վարչությունում հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Վարդուշ Սիմոնյանի սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում 16-ամյա Ն.Խ.-ն խոստովանական ցուցմունք էր տվել, որ Գոհար Բարսեղյանին ևս ինքն է սպանել:
Կատարված քննչական փորձարարությունների ժամանակ նա նկարագրել էր երկու սպանության դեպքերի հանգամանքները:
2015թ. նոյեմբերի 2-ին Գ.Բարսեղյանի և Վ.Սիմոնյանի սպանության դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերը միացվել են մեկ վարույթ, և 16-ամյա Ն.Խ.-ին մեղադրանք առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ի և 8-րդ կետորով (Շահադիտական դրդումներով երկու կամ ավելի անձանց սպանություն):
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ 2015թ. նոյեմբերի 4-ին Ս.Զ.ն ձերբակալվել է, իսկ 2015թ. նոյեմբերի 7-ին՝ ներգրավվել որպես մեղադրյալ. նրան  մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 8-րդ կետերով:
Նույն օրը քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել ՀՀ Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարան` Ս.Զ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական  միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր  հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։

Еще один несовершеннолетний юноша взят под стражу по делу о двойном убийстве в Вайоцдзорской области Армении 11/09/2015   18:05  |  Актуальная тема
Еще один несовершеннолетний юноша заключен под стражу  по делу о двойном убийстве в Вайоцдзорской области, сообщается на сайте Следственного комитета Армении.
Юноше  предъявлено обвинение в подстрекательстве к убийству пожилых женщин.
В ходе расследования возбужденного следственным управлением Следственного комитета РА по Вайоцдзорской области уголовного дела по факту убийств Вардуш Симонян и Гоар Барсегян установлены новые обстоятельства. Обвинение в подстрекательстве к убийству пожилой женщины предъявлено несовершеннолетнему юноше.
В результате предпринятых следственных и процессуальных действий было установлено, что несовершеннолетний житель города Ехегнадзор С. З.(1998 года рождения) путем уговоров подтолкнул своего одногородника, несовершеннолетнего Н.Х., на  убийство женщин и украл их золотые серьги.
По предварительным данным следствия, 20-го октября 2015 года, примерно в 12:00-13:00 несовершеннолетний житель города Ехегнадзор С.З. по предварительному сговору с Н.Х. отправился с ним в дом к Вардуш Симонян, который расположен на улице Исакова 25 в городе Ехегнадзор, а 24-го октября 2015 года – в дом к Гоар Барсегян в село Вернашен Вайоцдзорской области.
Согласно распределению ролей, Н.Х. проник в дом к пожилой женщине, а С.З.- сторожил его снаружи. Украденные у Вардуш  Симонян и Гоар Барсегян золотые серьги они впоследствии продали в центре торговли золота, а вырученными от продажи  деньгами распоряжались вдвоем.
Как сообщало ранее ведомство, 21-го октября 2015 года, примерно в 10:00 поступил сигнал о том, что во дворе дома, расположенного на улице Исакова в Ехегнадзоре, обнаружен труп Вардуш Симонян(1924 года рождения), проживающей в том же доме, а 24-го октября 2015 года, примерно в 19:00 было получено сообщение о том, что  на приусадебном участке по соседству с одним из собственных домов в селе Вернашен Вайоцдзорской области был обнаружен труп жительницы того же села Гоар Барсегян(1939 года рождения). При внешнем осмотре тел были выявлены следы насилия.
По данному факту следственным управлением Следственного комитета РА по Вайоцдзорской области возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104 Уголовного кодекса РА.
В рамках уголовного дела, возбужденного по факту убийства Вардуш Симонян, 16-летний Н.Х. дал признательные показания, согласно которым  убийство Гоар Барсегян совершил тоже он.
В ходе проведенных следственных экспериментов он описал обстоятельства двойного убийства.
2-го ноября 2015 года уголовные дела об убийствах Г. Барсегян и В. Симонян были объединены в одно производство, и 16-летнему Н.Х. было предъявлено обвинение по пунктам 1 и 8 части 2 статьи 104(Убийство двух и более лиц, совершенное из корыстных побуждений) Уголовного кодекса РА.
4-го ноября 2015 года по совокупности добытых доказательств С.З. был задержан, а 7-го ноября 2015 года был привлечен в качестве обвиняемого: ему предъявлено обвинение по пунктам 1 и 8 части 2 статьи 38-104 Уголовного кодекса РА.
“В тот же день следователь обратился в суд общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей РА с ходатайством о применении в отношении С.З. меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено.  Предварительное расследование продолжается. Предпринимаются необходимые следственные и процессуальные мероприятия, направленные на установление всех обстоятельств произошедшего”, - говорится в сообщении.