ԵԽԽՎ-ի իմունային համակարգը թուլանում է, այսպիսի կոռուպցիոն գործընթացները ներթափանցում են ԵԽ ԽՎ. Դավիթ Բաբայան 11/06/2015   13:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ի սկզբանե պարզ է, որ «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» զեկույցը ադրբեջանական զեկույց է, որից խավիարի ու նավթի հոտ է գալիս:  Այս մասին ԵԽԽՎ քաղաքական հարցերով հանձնաժողովի կողմից հավանության արժանացած  հիշյալ վիճահարույց զեկույցի նախագծի շուրջ «Մեդիա կենտրոնում»  այսօրվա քննարկմանը  նշեց  ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Մենք Ադրբեջանից չենք նեղանում, որովհետև իրենցից սպասում ենք այդպիսի պահվածք, բայց մեզ համար տհաճն այն է, որ ԵԽ ԽՎ-ի պես կազմակերպության իմունային համակարգը թուլանում է, և այսպիսի կոռուպցիոն գործընթացները ներթափանցում են ԵԽ ԽՎ»,- ասաց նա՝ տարակուսանք հայտնելով, որ  բանաձևում կոչ է արվում ազատ արձակել հանցագործներին, որոնք մտել են Արցախի տարածք,  մարդ են սպանել,այլ կոպիտ հանցագործություններ կատարել,  որոնց նկատմամբ եղել է ազատ,  արդար դատավարություն: «Մի խոսք անգամ չեն խոսում Սաֆարովի մասին, Ադրբեջանում հայատյացության և ընդհանրապես մարդու իրավունքների պաշտպանների հալածանքների, քաղաքական բանտարկյալների մասին»,- ընդգծեց Դ.Բաբայանը:
Մամուլի խոսնակը  հավելեց, որ  այս ամենը շատ խորը թափանցող միտումների մասին է խոսում, արդյունքում ԵԽ ԽՎ-ն, որը  պետք է ժողովրդավարության փարոսի կարգավիճակ ունենա, կամաց-կամաց վերածվել է Բաքվի շուկայի տաղավարի,    որտեղ կարելի է առևտուր անել, որտեղ կարելի է գնել այսպիսի մի փաստաթուղթ, որը հարված է ինքնին եվրոպական արժեքներին:
Դ.Բաբայանը նշեց նաև, որ  իրենք տեղյակ էին, որ նման զեկույց է պատրաստվում,  տեղյակ էին նաև բովանդակությանը: Այս զեկույց կոչեցյալն ի սկզբանե, ասաց նա,  պատրաստվել է Ադրբեջանում՝ կամ իրենց նախագահականում,  կամ արտգործնախարարությունում: «Մենք  բազմիցս նշել ենք, որ վերանայեք փաստաթղթի փիլիսոփայությունը, փոխեք բովանդակությունը,  և մենք ըստ ամենայնի կաջակցենք ձեզ, կարող եք գալ Արցախ ու հանդիպում ունենալ ում հետ որ ուզում եք,  բայց ըստ երևույթին ինքնին արդեն պատվիրված է վաղուց, և իմաստ չկար այդ մարդու համար որևէ վերանայում կատարել»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը՝ հիշեցնելով, որ  զեկույցի  հեղինակը, որի կինը ազգությամբ թուրք է, բիզնես շահեր ունի Ադրբեջանում, կենսաթոշակի անցնելու պարագայում փորձել է այդ ժամանակահատվածն իր համար ավելի բարեկեցիկ դարձնել, որևէ փոփոխություն չի կատարել:
ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր  Թևան Պողոսյանն իր հերթին նշեց, որ որևէ բան այս տեսակ փաստաթղթով չի որոշվելու, որոշումն ու բանալին գտնվում է միայն ու միայն  ԼՂՀ ձեռքերում: Պարզապես, ըստ պատգամավորի, դա  գլխացավանք է, փորձելու են ամեն անգամ ինչ-որ հղումներ անել այդ բանաձևից: Այն հունվարին կլինի ԵԽ ԽՎ լիագումար նիստի օրակարգում, սակայն համագործակցված և միասնական ուժերով աշխատելու դեպքում հնարավոր կլինի հասնել նրան, որ բանաձևը չընդունվի:

Давид Бабаян назвал одобренный комитетом ПАСЕ скандальный доклад по Нагорному Карабаху ударом по европейским ценностям 11/06/2015   14:43  |  Лента новостей
Пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян назвал одобренный комитетом ПАСЕ проект скандального доклада Роберта Уолтера по Нагорному Карабаху ударом по европейским ценностям.
По его словам ПАСЕ, которая должна иметь статус маяка демократии, постепенно превращается в один из павильонов бакинского рынка, где можно вступать в торги и покупать подобного рода документ, который сам по себе является ударом по европейским ценностям.
“Иммунная система Парламентской Ассамблеи Совета Европы ослабевает, и подобного рода коррупционные проявления проникают в ПАСЕ”, - заявил  на организованном в  пятницу в ереванском "Медиа центре" обсуждении  Давид Бабаян, комментируя подготовленный членом Комитета по политическим вопросам и демократии ПАСЕ от Великобритании Робертом Уолтером проект скандального доклада “Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана”.
По его словам, с самого начала было ясно, что этот доклад сугубо азербайджанский доклад, который попахивает икрой и нефтью.
Бабаян выразил недоумение по поводу того, что в докладе содержится призыв к освобождению преступников, проникших на территорию Арцаха и совершивших убийство людей и другие преступления, суд над которыми был справедливым.
“Ни слова не сказано о Сафарове, преследованиях правозащитников в Азербайджане, политзаключенных”, - констатировал Бабаян.
Давид Бабаян также отметил, что они были осведомлены и о подготовке подобного доклада, и его содержании. “Этот так называемый доклад изначально был подготовлен в Азербайджане: либо в резиденции их президента, либо в МИД. Мы неоднократно призывали пересмотреть философию документа и его содержание и выражали готовность оказать содействие в вопросе приезда в Арцах, где они могли встретиться с кем пожелали бы. Однако доклад, по сути дела, был давно заказан, и этот человек не видел смысла в пересмотре”, - сказал Давид Бабаян, напомнив, что автор доклада, чья жена по национальности турчанка, имеет свои бизнес-интересы в Азербайджане.
В свою очередь депутат Национального Собрания Теван Погосян отметил, что этот документ ничего не решает. Ключ к решению находится лишь в руках Нагорно-Карабахской Республики.
"Доклад будет включен в повестку зимней сессии ПАСЕ. При консолидации и согласовании усилий можно будет добиться того, чтобы резолюция не будет принята", - отметил парламентарий.