Տավուշի մարզում ադրբեջանական կողմից ՌԴ քաղաքացու բեռնատար ավտոմեքենայի ուղղությամբ կրակոցներ արձակելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ 11/06/2015 19:39 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ադրբեջանական կողմից սպանության փորձի, հրկիզման, պայթյունի կամ հանրավտանգ այլ եղանակով, ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով գույքը դիտավորությամբ վնասելու դեպքի առթիվ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից:
2015թ. նոյեմբերի 5-ին՝ ժամը 15:07-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության մարտական հենակետերից ինքնությունը չպարզված անձանց կողմից տարբեր տրամաչափի մարտական զենքերից կրակոցներ են արձակվել Բաղանիս-Ոսկեպար սահմանամերձ միջպետական ավտոճանապարհով ընթացող, ՌԴ քաղաքացու կողմից վարվող «DAF XF 95» մակնիշի K169СР15rus համարանիշի բեռնատար ավտոմեքենայի ուղղությամբ, որի հետևանքով վնասվել է նշված ավտոմեքենայի շարժիչը:
Դեպքի կապակցությամբ ավտոմեքենայի վարորդը՝ Ա.Ելդզարովը, ոստիկանության Նոյեմբերյանի բաժնում հաղորդում է տվել:
Նույն օրը ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ, 13-րդ կետերով և 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով (սպանության փորձ, հրկիզման, պայթյունի կամ հանրավտանգ այլ եղանակով, ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով գույքը դիտավորությամբ վնասելը):
Ա.Ելդզարովը ճանաչվել է տուժող: Նա կրակոցների հետևանքով մարմնական վնասվածքներ չի ստացել:
Քանի որ Բաղանիս-Ոսկեպար միջպետական ավտոճանապարհի և հարակից սահմանամերձ գյուղերի ուղղությամբ շարունակվել են կրակոցները, ուստի, տեղանքի վտանգավորության պատճառով, դեպքի վայրի զննություն հնարավոր չի եղել կատարել:
«DAF XF 95» մակնիշի K169СР15rus համարանիշի բեռնատար ավտոմեքենան գտնվում է դեպքի վայրում:
Միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի վայրում քննչական գործողություններ կատարելու և տրանսպորտային միջոցը դուրս բերելու ուղղությամբ:

СК Армении возбудил уголовное дело по факту обстрела грузовика гражданина РФ с азербайджанской стороны 11/06/2015   20:25  |  Лента новостей
Уголовное дело возбуждено по факту обстрела грузовика гражданина РФ с азербайджанской стороны, сообщается на официальном сайте Следственного комитета Армении.
5-го ноября, примерно в 15:07 по местному времени с боевых позиций ВС Азербайджана неустановленные лица произвели из боевого оружия различного калибра выстрелы по грузовику марки «DAF XF 95»(г/н K169СР15rus), проезжавшему по приграничной межгосударственной автомагистрали Баганис-Воскепар, в результате чего был поврежден двигатель указанной машины. Автомобилем управлял гражданин РФ А. Елдзаров, от которого в ноемберянское отделении полиции поступило соответствующее сообщение.
В тот же день следственным управлением Следственного комитета РА по Тавушской области было заведено уголовное дело по признакам пункта 6 и 13 части 1 статьи 34-104 (покушение на убийство, совершенное способом, опасным для жизни многих людей, по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма) и пунктам 1 и 4 части 2статьи 185 (умышленное уничтожение или повреждение имущества, совершенное путем поджога, взрыва или иным общеопасным способом, по мотиву национальной, расовой, религиозной ненависти или религиозного фанатизма).
“А.Елдзаров признан потерпевшим. Телесных повреждений в результате обстрела он не получил.
“Обстрелы межгосударственной автотрассы и приграничных сел продолжались, поэтому произвести осмотр места происшествия не удалось ввиду опасности нахождения в данной местности. Грузовик марки «DAF XF 95»(г/н K169СР15rus) находится на месте происшествия. Предпринимаются меры по проведению на месте происшествия следственных действий и выводу транспортного средства.Ведется предварительное расследование”, - говорится в сообщении.