Երկուշաբթի 11 / 04 / 2024
Նախագահն ընդունել է Չեխիայի Կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդ, Պրահայի արքեպիսկոպոս Կարդինալ Դոմինիկ Դուկային 11/05/2015   14:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Չեխիայի Կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդ, Պրահայի արքեպիսկոպոս Կարդինալ Դոմինիկ Դուկային: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը ողջունել է հյուրին, ով, նրա խոսքով, հայ ժողովրդի լավագույն բարեկամներից է և մշտապես սպասված հյուր Հայաստանում: Սերժ Սարգսյանը ջերմությամբ է հիշել Կարդինալ Դուկայի հետ իր նախորդ հանդիպումն ու գոհունակությամբ փաստել, որ հայ-չեխական տարբեր մակարդակի հանդիպումներից հետո երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը նոր լիցք է հաղորդվում, և դրանք շարունակում են դինամիկ զարգանալ:
Նախագահ Զեմանի հետ իր հանդիպման ժամանակ ձեռքբերված պայմանավորվածության համաձայն Հայաստանում Չեխիայի դեսպանության բացումը ևս, Նախագահ Սերժ Սարգսյանի համոզմամբ, զգալիորեն կնպաստի հայ և չեխ ժողովուրդների բարեկամության, երկու պետությունների միջև հարաբերությունների ամրապնդման գործին: «Լինելով քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն աշխարհում առաջինն ընդունելած պետություն՝ մենք մեծապես արժևորում ենք աշխարհընկալմամբ մեզ մոտ կանգնած ժողովուրդների հետ հոգևոր կապի և փոխհարաբերությունների ընդլայնումը։ Անկասկած, չեխ ժողովուրդը նրանց թվին է պատկանում: Այդ տեսանկյունից մեծապես կարևորում և բարձր եմ գնահատում Ձեր այցը Հայաստան»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել է Հայ Առաքելական եկեղեցու և Չեխ Կաթոլիկ եկեղեցու հարաբերություններում առկա համագործակցային մթնոլորտը, որում, ըստ Նախագահի, անգնահատելի է Կարդինալ Դուկայի դերը: Հանրապետության Նախագահն իր գոհունակությունն է հայտնել Պրահայի Սուրբ Հոգի եկեղեցին Հայ Առաքելական եկեղեցու Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ ծխական համայնքին տրամադրելու կապակցությամբ՝ այդ քայլը մեծ իրադարձություն համարելով Չեխիայի հայ համայնքի կյանքում՝ նրանց հավատի և ինքնության պահպանման տեսանկյունից:
«Շատ ուրախ եմ, որ ինձ առիթ է ընձեռվել այցելել Հայաստան՝ մի երկիր, որ ոչ միայն առաջինն է ընդունել քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն, այլև ունի հարուստ հնագույն պատմություն ու մշակույթ և մի ժողովուրդ, որն այդ ամենի կրողն է և մեծագույն հարգանք է ներշնչում»,-ասել է Չեխիայի Կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդ, Պրահայի արքեպիսկոպոսը:
Նշելով, որ չեխ ժողովուրդը քաջատեղյակ է, թե ինչ ոճրագործություն է կատարվել անցյալ դարասկզբին հայ ժողովրդի նկատմամբ, Կարդինալ Դոմինիկ Դուկան ընդգծել է, թե վստահ է՝ երկու բարեկամ ժողովուրդների, պետությունների և եկեղեցիների միջև ձևավորված ջերմ հարաբերություններն ու փոխգործակցությունը պետք է ուղղված լինի նաև աշխարհում խաղաղության հաստատմանն ու անհանդուրժողականության վերացմանը:

Серж Саргсян: Армения придает важность расширению взаимоотношений с близкими по духу и мировосприятию народами 11/05/2015 17:58 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял в четверг предстоятеля Чешской католической церкви, архиепископа Праги, кардинала Доминика Дуку. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент поприветствовал гостя, который, по его словам, является одним из лучших друзей армянского народа и всегда желанным гостем в Армении. Серж Саргсян с теплотой упомянул о своей предыдущей встрече с кардиналом и с удовлетворением констатировал, что армяно-чешские переговоры на разных уровнях придают новый импульс укреплению двусторонних отношений, которые продолжают динамично развиваться.
По мнению Сержа Саргсяна, открытие посольства Чехии в Армении, согласно договоренности, достигнутой в ходе встречи с президентом Чехии Милошем Земаном, будет существенно способствовать укреплению дружбы армянского и чешского народов, отношений между двумя государствами.
“Будучи страной, первой в мире принявшей христианство в качестве государственной религии, Армения придает большое значение расширению взаимоотношений и духовной связи с близкими по мировосприятию народами. Несомненно, чешский народ входит в их число. С этой точки зрения я придаю большое значение Вашему визиту в Армению и высоко ценю его”, – сказал С. Саргсян.
В ходе встречи стороны отметили важность сложившихся между Армянской Апостольской церковью и Чешской Католической церковью отношений, в которых, по словам главы государства, неоценима роль архиепископа Праги. Серж Саргсян выразил удовлетворение по поводу передачи армянской церкви “Святой Дух” в Праге приходской общине “Сурб Григор Лусаворич”, подчеркнув, что данный шаг чрезвычайно важен для местной армянской общины с точки зрения сохранения идентичности и веры.
В свою очередь кардинал отметил, что рад посетить Армению – страну, которая первой приняла христианство как государственную религию, имеет богатейшую и древнюю историю и культуру, народ, внушающий огромнейшее уважение.
Подчеркнув, что чешский народ осведомлен о совершенном в отношении армянского народа в начале прошлого века преступлении, архиепископ Праги выразил уверенность, что сложившиеся между двумя дружественными народами, государствами и церквями теплые отношения и взаимодействие должны быть нацелены также на установление мира на Земле и устранение нетерпимости.