Սահմանվում են ԵԱՏՄ մաքսային տարածքում առանձին ապրանքների ներմուծման և տեղափոխման կարգավորման առանձնահատկությունները 11/05/2015 16:10 | ԼՐԱՀՈՍ
Գործադիրը հավանություն է տվել «Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային տարածքում ապրանքների ներմուծման ու շրջանառության որոշ հարցերի մասին» արձանագրությանը, որը ստորագրվել է 2015թ. հոկտեմբերի 16-ին Բուրաբայում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ղեկավարների կողմից: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Արձանագրությամբ սահմանվում են ԵԱՏՄ մաքսային տարածքում առանձին ապրանքների ներմուծման և տեղափոխման կարգավորման առանձնահատկությունները` կապված Ղազախստանի Հանրապետության ԱՀԿ-ին անդամակցելու հետ:
Արձանագրության դրույթները վերաբերում են այն ապրանքներին, որոնք ընդգրկված են երրորդ երկրներից Ղազախստանի Հանրապետության տարածք ներմուծված ապրանքների ցանկում և որոնց հանդեպ Ղազախստանի Հանրապետության կողմից, ԱՀԿ-ի պարտավորություններին համապատասխան, կիրառվելու են ավելի ցածր մաքսատուրքի դրույքաչափեր:
Կառավարությունն ընդունել է «Թանկարժեք քարերի, թանկարժեք մետաղների, թանկարժեք մետաղների ջարդոնի և թափոնի՝ ՀՀ տարածքից երրորդ երկրներ արտահանման և ՀՀ տարածք երրորդ երկրներից ներմուծման ժամանակ պետական վերահսկողության իրականացումը կանոնակարգելու մասին» որոշում:

Правительство Армении одобрило протокол об особенностях регулирования ввоза и обращения отдельных видов товаров на таможенной территории ЕАЭС 11/05/2015   17:15  |  Лента новостей
Правительство Армении на заседании в четверг одобрило протокол "О некоторых вопросах ввоза и обращения  товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза", сообщает пресс-служба кабмина.
Протокол  был подписан президентами стран-членов ЕАЭС 16-го октября в Казахстане.
Протоколом устанавливаются особенности ввоза и обращения  товаров на таможенной территории  ЕАЭС в связи с присоединением Казахстана к ВТО.
Положения протокола касаются тех товаров, которые включены в список товаров, импортируемых на территорию Казахстана из третьих стран и в отношении которых Республикой Казахстан в соответствии с обязательствами ВТО будут применяться более низкие ставки таможенных пошлин.
Правительство приняло решение “О регламентировании порядка осуществления государственного контроля при  вывозе драгоценных камней, лома и отходов драгоценных металлов с территории РА в третьи страны с территории третьих стран и ввозе в РА из третьих стран”.
В соответствии с этим,  при экспорте и импорте должны выдаваться акты государственного контроля.
17:42 26/10/2015  |  Лента новостейХозяйствующим субъектам в Армении рассказали о технических регламентах ЕАЭС в сфере безопасности пищевой продукции
17:31 16/10/2015  |  Лента новостейЭкс-премьер Армении Тигран Саркисян возглавит Евразийскую экономическую комиссию
17:21 06/10/2015  |  Лента новостейАрмения перейдет на единые требования технических регламентов ЕАЭС со 2 января 2016 года