Նախագահն ընդունել է Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին 11/03/2015   17:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը ողջունել է հյուրին և նրա առաքելության արդյունավետ իրականացման տեսանկյունից կարևորել հաճախակի հանդիպումներն ու քննարկումները, որոնք մինչ այս, Նախագահի գնահատմամբ, եղել են անկեղծ և բովանդակալից: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ այսօր առավել քան երբևէ, կարևոր է Եվրոպական միության հավասարակշռված դիրքորոշման պահպանումը ԼՂ հիմնախնդրի լուծման հարցում, ինչպես նաև խնդրի համապարփակ կարգավորման համար բարենպաստ մթնոլորտ ստեղծելու հանձնառության իրականացումը։
Դեսպան Զալբերը կարևորելով հիմնահարցի շուտափույթ խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ հավաստիացրել է, որ Եվրոպական Միությունը հանձնառու է շարունակելու տարածաշրջանում իր հավասարակշռված քաղաքականությունը:
Հանրապետության Նախագահն անդրադառնալով Հերբերտ Զալբերի հետ շուրջ չորս ամիս առաջ կայացած նախորդ հանդիպումից հետո իրավիճակին՝ նշել է, որ այդ կարճ ժամանակահատվածում լարվածությունը տարածաշրջանում լրջորեն աճել է՝ ուղղակիորեն սպառնալով ԼՂ և Հայաստանի սահմանամերձ շրջանների բնակչության անվտանգությանը:
Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է շարունակել կառուցողական համագործակցությունը՝ ի նպաստ տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և անվտանգության պահպանման ու ամրապնդման:
Հյուրի խնդրանքով Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել է իր մոտեցումները ԼՂ հիմնախնդրի լուծման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումների վերաբերյալ: Սերժ Սարգսյանը կարևորել է միջազգային հանրության և իրավասու միջազգային կառույցների ժամանակին ու հասցեական, այլ ոչ թե ընդհանրական հայտարարությունները հրադադարի խախտումների կապակցությամբ, ինչպես նաև որոշակի միջոցների ձեռնարկումը, որոնք կկանխեն հետագա որևէ սադրանք:
Հանդիպմանը երկուստեք ընդգծվել է, որ ԼՂ հիմնախնդիրը ռազմական լուծում չունի, և այն կարող է լուծվել միայն կողմերի համար ընդունելի փոխզիջումների հիման վրա:

Серж Саргсян: Армения ждет адресной реакции международного сообщества на нарушения перемирия в зоне карабахского конфликта 11/04/2015 00:44 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял во вторник специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Герберта Зальбера.
Президент поприветствовал гостя и с точки зрения результативного осуществления его миссии отметил важность частых встреч и обсуждений, которые до сих пор, по оценке Президента, были искренними и содержательными. Серж Саргсян подчеркнул, что сегодня больше, чем когда-либо, важно сохранение сбалансированной позиции Европейского союза в вопросе решения нагорно-карабахской проблемы, а также выполнения обязательств по созданию благоприятной атмосферы для всеобъемлющего урегулирования проблемы.
Посол Зальбер, отметив важность и необходимость скорейшего мирного урегулирования проблемы, заверил, что Европейский союз привержен сохранению своей сбалансированной политики в регионе.
Президент Республики, коснувшись ситуации после состоявшейся около четырех месяцев назад предыдущей встречи с Гербертом Зальбером, отметил, что за этот короткий период напряженность в регионе серьезно возросла, напрямую угрожая безопасности населения приграничных районов Нагорного Карабаха и Армении.
Президент подчеркнул, что Армения готова продолжать конструктивное сотрудничество в интересах поддержания и укрепления мира, стабильности и безопасности в регионе.
По просьбе гостя президент Серж Саргсян представил свои подходы относительно последнего развития событий в переговорном процессе по решению нагорно-карабахской проблемы. Серж Саргсян отметил важность своевременных и адресных, а не обобщенных заявлений международного сообщества и компетентных международных структур в связи с нарушениями перемирия, а также осуществления конкретных мер, которые предотвратят любые дальнейшие провокации.
На встрече стороны подчеркнули, что нагорно-карабахская проблема не имеет военного решения, и она может быть решена лишь на основе приемлемых для сторон взаимных уступок.