Տուլայի նահանգապետը ցավակցություն է հայտնել զոհվածների հարազատներին ու մերձավորներին 11/03/2015 17:22 | ԼՐԱՀՈՍ
«Ինտերֆաքս» գործակալությունը հաղորդում է, որ Տուլայի նահանգապետ Վլադիմիր Գրուզդևը ցավակցություն է հայտնել Տուլայի մերձակայքում մարդատար ավտոբուսի վթարվելու հետևանքով զոհվածների հարազատներին ու մերձավորներին: Ըստ նրա, տուժածները 47 հոգի են:
«Նախնական տվյալներով, այդ սարսափելի վթարի հետևանքով զոհվել է յոթ մարդ, բոլորը Հայաստանի քաղաքացիներ: Խորին ցավակցություններս եմ հայտնում զոհվածների հարազատներին ու ընտանիքներին»,- գրել է Գրուզդևը Թվիթերում:
Նահանգապետը նշել է, որ ավտոբուսում գտնվել է 63 մարդ, որից 47-ը տուժել են:
«Ճանապարհատրանսպորտային պատահարի հետ կապված աշխատում էին շտապօգնության 13 բրիգադներ: Տուլայի բժիշկները ամեն անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերում են: Թեժ գծի հեռախոսահամարն է՝ 8 800 200 71 02»,- հավելել է տարածաշրջանի ղեկավարը:
Ավելի վաղ ՆԳՆ տարածքային վարչության ներկայացուցիչ Անդրեյ Յարցևը հայտնել էր «Ինտերֆաքսին», որ վթարի հետևանքով զոհվել է յոթ մարդ, իսկ 35-ը հոսպիտալացվել են:
Տուժածներից յոթը գտնվում է ծանր վիճակում, ևս 10-ը միջին ծանրության վիճակում են: Բոլոր տուժածներին տեղափոխել են երեք շրջանային հիվանդանոցներ՝ Ուզլովայա, Կիրեևսկ և Բոգոռոդիցկ քաղաքներ:
Վթարային փրկարար աշխատանքները վթարի վայրում գործնականում ավարտվել են: ԱԻՆ աշխատակիցները ավտոբուսն անիվների վրա են կանգնեցրել և տեղափոխել պատահարի վայրից:
Մոսկովյան ժամանակով գիշերվա մոտ ժամը երկուսին Ուզլովյան շրջանի «Դոն» դաշնային մայրուղու 221-րդ կմ-ի վրա Մոսկվայից Երևան ուղերթ կատարող Hyundai ավտոբուսը կողաշրջվել էր: Նախնական վարկածի համաձայն, վարորդը կարող էր ղեկին քնած լիներ, որից հետո ավտոբուսը 200 մետրի չափով առաջ ընթանալուց հետո շրջվել էր: Ավտոբուսի սրահում հրդեհ չի եղել:
ՆԳՆ Տուլայի շրջանի վարչությունում քննարկվում է վթարի պատճառի երկու հնարավոր վարկած՝ վարորդը քնել է ղեկին կամ ավտոբուսը տեխնիկապես անսարքին է եղել:

Тульский губернатор выразил соболезнования родным погибших в ДТП с автобусом "Москва-Ереван" 11/03/2015 17:54 | Лента новостей
Губернатор Тульской области Владимир Груздев выразил соболезнования родным и близким погибших в результате аварии с участием пассажирского автобуса под Тулой. По его словам, пострадавшими числятся 47 человек, передает “Интерфакс”.
"Семь человек погибли в этой страшной аварии, предварительно, все граждане Армении. Выражаю глубокие соболезнования родным и семьям погибших", - написал Груздев в твиттере.
Губернатор отметил, что в автобусе находились 63 человека, из них 47 человек пострадали.
"На ДТП работали 13 бригад скорой медпомощи. Тульские врачи оказывают всю необходимую помощь. Телефон горячей линии - 8 800 200 71 02", - добавил глава региона.
Ранее представитель регионального УМВД Андрей Ярцев сообщил "Интерфаксу", что в аварии погибли семь человек и 35 были госпитализированы.
В свою очередь источник в экстренных службах сообщил, что из 35 пострадавших семь человек находятся в тяжелом состоянии, еще 10 - в состоянии средней тяжести. Все пострадавшие направлены в три районные больницы - в города Узловая, Киреевск и Богородицк.
Аварийно-спасательные работы на месте аварии практически завершены. Сотрудники МЧС с помощью тягача поставили автобус на колеса и отбуксировали с места происшествия.
На данный момент движение на участке дороге восстановлено, но не полностью, так как на месте аварии остаются вещи пассажиров.
Около двух ночи по московскому времени на 221-м км федеральной трассы "Дон" в Узловском районе пассажирский автобус Hyundai, следовавший по маршруту Москва - Ереван, завалился на бок. По предварительной версии, водитель мог уснуть за рулем, после чего автобус проехал еще порядка 200 метров и перевернулся. Пожара в салоне не было.
В настоящее время пассажиры автобуса находятся в пункте временного размещения в здании кинотеатра "Юность" в Узловой. В Главном управлении МЧС России по Тульской области открыт телефон "горячей линии" - 8(4872)21-16-09.
В УМВД по Тульской области рассматривают две версии, которые могли стать причиной аварии: водитель уснул за рулем или автобус был технически неисправен.