Նախագահականի ծախսերը հաջորդ տարի կրճատվել են 11/03/2015 12:05 | ԼՐԱՀՈՍ
2016 թվականի բյուջեի նախագծով նախագահականին հատկացվել է 4 միլիարդ 558 միլիոն 321 հազար դրամ, ինչը շուրջ 22 մլն-ով պակաս է ընթացիկ տարվա ծախսերից:
Այս մասին այսօր ԱԺ –ում` 2016 թվականի բյուջեի մասին օրենքի նախագծի ներկայացման ժամանակ, հայտնեց նախագահականի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:
Փոխարենը 2015 թվականի համեմատ 17 միլիոն դրամով ավելացել է նախագահի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն ՊՈԱԿ-ի ծախսը, ինչը Վիգեն Սարգսյանի խոսքով, պայմանավորված է նոր մասնաշենք տեղափոխվելով: 1 մլն 880 հազարով էլ ավելացել է «Հետբուհական և մասնագիտական կրթության գծով նպաստների տրամադրում և հետբուհական մասնագիտական կրթություն ստացող ուսանողների կրթաթոշակ» ծրագրով ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիա ՊՈԱԿ-ին տրամադրվող գումարը:
2016 թվականին նախատեսվում է իրականացնել ՀՀ օրենքների նախագծերի 496 մասնագիտական փորձաքննություն, 219 լեզվաոճական փորձաքննություն, ինչպես նաև Սերժ Սարգսյանի կողմից ստորագրվող 196 այլ փաստաթղթերի, նամակների նախապատրաստում:
Բյուջեի ներկայացումից հետ Վիգեն Սարգսյանին պատգամավորները հարցեր ուղղեցին, սակայն, դրանին մի քանիսն անպատասխան մնացին: Պաշտոնյան ասաց, որ շտապում է հայ-ռուսական ֆորումին, և հեռացավ ԱԺ-ից:

В госбюджете 2016 года сократят расходы на аппарат президента Армении 11/03/2015   14:09  |  Лента новостей
Проектом госбюджета Армении на 2016 год аппарату президента планируется выделить более 4 млрд. драмов. Об этом во вторник заявил руководитель аппарата президента РА Виген Саркисян.
По словам Вигена Саркисяна, это на 22 млн. драмов меньше суммы, выделенной на покрытие расходов за текущий год.
Вместо этого, по сравнению с 2015 годом на 17 млн. драмов выросли расходы ГНКО “Центр информации и по связям с общественностью президента, что, по словам Вигена Саркисяна, обусловлено переездом в другое здание. Увеличилась на 1 млн. 888 тыс. драмов сумма, выделяемая ГНКО “Государственная академия управления” по программе “Предоставление пособий по линии послевузовского и профессионального образования и стипендия студентов, получающих послевузовское профессиональное образование”.
В 2016 году планируется провести 496 профессиональных экспертиз законопроектов РА, 219 лингвистических экспертиз, а также подготовку подписываемых президентом 196 документов, писем.