Լրագրողները չպետք է ստիպված լինեն ինքնագրաքննություն կատարել՝ իրենց կյանքի համար վախենալու պատճառով. Բան Կի-Մուն 11/02/2015   17:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Այսօր մենք հիշում ենք այն լրագրողներին ու լրատվության ոլորտի աշխատակիցներին, ովքեր սպանվել են իրենց պարտականությունները կատարելիս:
Վերջին տասնամյակում ավելի քան 700 լրագրող է սպանվել (ամեն հինգ օրում՝ մեկը) պարզապես հանրությանը լուրեր ու տեղեկություններ հաղորդելու համար»,-մասնավորապես ասված է նոյեմբերի 2-ին նշվող՝ Լրագրողների դեմ հանցագործությունների անպատժելիության վերացման միջազգային օրվա առթիվ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ուղերձում:
Ըստ նրա՝ շատերը զոհվում են այն հակամարտությունների ժամանակ, որոնք  լուսաբանում են այնքան աներկյուղ: Սակայն չափազանց շատերն էլ գիտակցաբար լռեցվել են ճշմարտությունը հաղորդելու ձգտման համար: Նման դեպքերի միայն 7 տոկոսն է լուծում ստանում, և 10 հանցագործությունից միայն մեկն է լիակատար հետաքննվում:
«Նման անպատժելիությունը խորացնում է վախը լրագրողների շրջանում և կառավարություններին հնարավորություն է տալիս հաջողությամբ գրաքննություն իրականացնել:
Մենք պետք է ավելին անենք՝ պայքարելու այս երևույթի դեմ ու ապահովելու, որ լրագրողները կարողանան ազատորեն լուսաբանել  խնդիրները: Լրագրողները չպետք է ստիպված լինեն ինքնագրաքննություն կատարել իրենց կյանքի համար վախենալու պատճառով:
Լրագրողների դեմ հանցագործությունների անպատժելիության վերացման միջազգային օրը ՄԱԿ-ի Ընդհանուր վեհաժողովի կողմից հռչակվել է, որպեսզի ընդգծվի լրագրողներին պաշտպանելու հրամայականը, ինչպես նաև ի հիշատակ 2013 թ. նոյեմբերի 2-ին Մալիում սպանված ֆրանսիացի երկու լրագրողների:
Ես ողջունում եմ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ Լրագրողների անվտանգության և անպատժելիության հարցի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի գործողությունների ծրագիրը նախաձեռնելու համար: Այդ ծրագիրը ՄԱԿ-ի գործակալությունների, կառավարությունների, քաղաքացիական հասարակության, կրթական հաստատությունների ու լրատվամիջոցների ջանքերը միավորող հզոր մեխանիզմ է:
Միասին մենք պետք է կոտրենք անպատժելիության շղթան ու պաշտպանենք լրագրողների` ցանկացած պարագայում ճշմարտության հաղթանակին նպաստելու իրավունքը»,-ասված է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ուղերձում:
16:36 08/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեխաների վաճառք և սեռական շահագործում. Մեկնարկում է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների փորձագետի պաշտոնական այցը Հայաստան
17:31 21/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՎաչե Գաբրիելյանը մասնակցել է ՄԱԿ-ի Տնտեսական և սոցիալական խորհրդի կողմից կազմակերպված նախարարական քննարկմանը
11:55 04/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱպրիլի 4-ը՝ ականային վտանգի մասին իրազեկման և ականազերծման գործունեությանն աջակցելու միջազգային օր

Генсек ООН: Мы должны гарантировать журналистам право говорить правду власть имущим 11/02/2015   17:47  |  Лента новостей
Мы должны гарантировать журналистам право говорить правду власть имущим, говорится в послании генерального секретаря ООН Пан Ги Муна по случаю первого Международного дня борьбы с безнаказанностью за преступления против журналистов, текст которого опубликован на веб-сайте генсека ООН.
“Вместе мы должны положить конец практике безнаказанности и гарантировать журналистам право говорить правду власть имущим”, - отметил он.
Он напомнил, что более 700 журналистов погибли за истекшее десятилетие: иными словами, каждые пять дней один журналист лишался жизни только за то, что он доводил до общественности последние известия и информацию.
По словам генсека ООН, многие журналисты гибнут в конфликтах, которые они так бесстрашно освещают. Вместе с тем очень многих насилием заставляют замолчать, чтобы не дать им говорить правду. Лишь 7 процентов таких преступлений раскрывается, и всего в одном из десяти случаев расследование доводится до конца.
“Подобная безнаказанность усугубляет страх среди журналистов и позволяет правительствам беспрепятственно применять цензуру .Мы должны прилагать больше усилий к тому, чтобы противостоять этой тенденции и гарантировать свободу деятельности средств массовой информации. Нельзя допускать, чтобы журналисты были вынуждены заниматься самоцензурой, опасаясь за свою жизнь”, - отметил он в своем послании.
Пан Ги Мун напомнил, что международный день прекращения безнаказанности за преступления против журналистов был провозглашен Генеральной Ассамблеей Организации Объединенных Наций с целью привлечь внимание к настоятельной необходимости защитить работников средств массовой информации и чтобы отдать дань памяти двум французским журналистам, убитым в Мали 2 ноября 2013 года.
Генсек ООН приветствовал инициативу ЮНЕСКО, возглавившей работу по реализации Плана действий Организации Объединенных Наций по обеспечению безопасности журналистов и проблеме безнаказанности — мощного механизма консолидации усилий учреждений Организации Объединенных Наций, правительств, гражданского общества, научных кругов и средств массовой информации.