Աշխատավարձերն ու թոշակները չեն բարձրանա 11/02/2015 15:07 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2016թ-ին ո'չ աշխատավարձերի, ո'չ թոշակների բարձրացում չի լինելու: Պատճառը` էլեկտրաէներգիայի թանկացման փոխհատուցումն է:
Այս մասին այսօր Աժ-ում բյուջեի քննարկման ժամանակ հայտարարեց Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Պավել Սաֆարյանը: «Հնարավոր չէ աշխատավարձ բարձրացնել և միաժամանակ փոխհատուցել էլէեկտրաէներգիայի սակագնի համար»,- ասաց նա:
ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանի հարցին, թե արդյոք այդ պարագայում սպասվող գնաճը բացասաբար չի՞ ազդի քաղաքացիների կենսամակարդակի վրա, Պավել Սաֆարյանը համաձայնեց, որ եթե կենսապահովման նվազագույն զամբյուղի արժեքը գերազանցի աշխատավարձերի ու թոշակների չափերը, դա կունենա իր բացասական ազդեցություը:
«Երկու տարի առաջ մենք աշխատավարձերը բարձրացրեցինք ու կտրուկ բարձրացրեցինք: Հիմա մտածելու առիթ կա. արդյոք ճի՞շտ արեցինք, որ այդքան կտրուկ բարձրացրեցինք: Հիմա երբ հետ ենք նայում, տեսնում ենք, որ մենք տարեկան բյուջեից 80 մլրդ միայն աշխատավարձերի բարձրացմանն ուղղեցինք: Այն ժամանակ մենք կարող էինք 80 մլրդ չբարձրացնել, 20-30 մլրդ բարձրացնեինք, հետո ասեինք՝ այ, գնաճի հետ համապատասխանում է բարձրացումը: Բայց մենք կտրուկ բարձրացրեցինք»,- նշեց Սաֆարյանը»:
Ի դեպ, հիշեցնենք, որ դեռևս 2013թ-ին որոշում էր կայացվել անցնելու աշխատավարձերի ամենամյա բարձրացման գործելաոճին: Ըստ նույն խոստման, բարձրանալու էին ինչպես նվազագույն, այնպես էլ բոլոր այլ տեսակի աշխատանքի դիմաց վարձատրությունները: Այդ հաշվարկով 2017թ.-ին արդեն ՀՀ-ում նվազագույն աշխատավարձը պետք է հասներ 90 000 դրամի:

Повышения заработных плат и пенсий в Армении в 2016 году не предвидится 11/02/2015   15:53  |  Актуальная тема
Повышения размеров заработных плат и пенсий в 2016 году в Армении не предвидится ввиду расходов на компенсацию разницы в подорожавшем тарифе на электроэнергию. Об этом в понедельник в парламенте заявил заместитель министра финансов Армении Павел Сафарян.
По его словам, повысить зарплаты и одновременно компенсировать энерготариф невозможно.
На вопрос руководителя парламентской фракции “Процветающая Армения” Наиры Зограбян, не повлияет ли это негативно на уровень жизни граждан в условиях прогнозируемой инфляции, Павел Сафарян согласился, что если стоимость потребительской корзины превысит размеры зарплат и пенсий, то это возымеет негативное воздействие.
Он напомнил о резком повышении заработных плат, которое имело место два года назад.
“Теперь же мы думаем, правильно ли мы поступили тогда. Мы в течение года направили из госбюджета 80 млрд. на выплату зарплат. Тогда мы могли предусмотреть не 80 млрд, а 20-30 млрд и заявить, что повышение соответствует росту цен. Однако мы резко подняли людям зарплаты”, - сказал он.
Еще в 2013 году было принято решение о переходе к политике ежегодного повышения заработных плат. Исходя из этого, а к 2017 году минимальная зарплата в стране должна была подняться до 90 тыс. драмов