Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ՌԴ Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահին 11/02/2015   19:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է երկօրյա պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը հանդիպման սկզբում ևս մեկ անգամ ցավակցություն է հայտնել Շարմ Էլ-Շեյխից Սանկտ Պետերբուրգ ուղևորված ինքնաթիռի վթարի կապակցությամբ, որը բազմաթիվ մարդկային զոհերի պատճառ է դարձել: Նախագահն առաջարկել է մինչ բանակցությունները մեկ րոպե լռությամբ հարգել զոհվածների հիշատակը:
ՀՀ Նախագահը և ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահը քննարկել են հայ-ռուսական բազմաբնույթ օրակարգն ու երկկողմ ռազմավարական գործընկերությունն ավելի խորացնելու և ամրապնդելու ուղղությամբ հետագա քայլերը և այդ ամենում երկու երկրների օրենսդիր մարմինների դերը: Սերժ Սարգսյանը և Վալենտինա Մատվիենկոն այդ համատեքստում բարձր են գնահատել հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը:
Զրուցակիցները կարևորել են նաև Հայաստանի և Ռուսաստանի տարածաշրջանների միջև փոխգործակցությունը, որին, նրանց համոզմամբ, նպաստում են պարբերաբար անցկացվող միջտարածաշրջանային համաժողովները: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ողջունել է Վալենտինա Մատվիենկոյի մասնակցությունը Երևանում վաղն անցկացվելիք Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային չորրորդ համաժողովին, որը համընկել է նրա պաշտոնական այցի ժամկետի հետ: Համաժողովը, Նախագահի համոզմամբ, կարևոր հարթակ է հայ-ռուսական օրակարգի արդիական հարցերի քննարկման, արդյունավետ մեխանիզմների մշակման և ապակենտրոնացված համագործակցության նոր հեռանկարային ուղղությունների նախանշման համար: Հանրապետության Նախագահը կարևորել է նաև երևանյան համաժողովին երիտասարդական կազմակերպությունների մասնակցությունը, որոնք տարիներ հետո հայ-ռուսական հարաբերություններն առաջ մղող ուժն են լինելու:
Հանդիպման ժամանակ երկու երկրների խորհրդարանականների միջև ակտիվ զարգացող փոխգործակցության համատեքստում կարևորվել է միջազգային խորհրդարանական հարթակներում ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը:
ՀՀ Նախագահը և ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահը մտքեր են փոխանակել նաև միջազգային արդի խնդիրների շուրջ, անդրադարձել տարածաշրջանի մարտահրավերներին, ԼՂ հիմնախնդրի բանակցային գործընթացի ներկա փուլին:

Серж Саргсян и Валентина Матвиенко обсудили вопросы дальнейшего укрепления стратегического партнерства между Арменией и РФ 11/02/2015 22:20 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян в понедельник принял сегодня делегацию во главе с председателем Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентиной Матвиенко. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
До начала переговоров президент Армении предложил минутой молчания почтить память погибших при крушении российского самолета в Египте. Президент в очередной раз выразил соболезнования в связи многочисленными человеческими жертвами в результате авиакатастрофы.
Президент Армении и председатель Совета Федерации Федерального Собрания РФ обсудили многогранную армяно-российскую повестку дня и дальнейшие шаги в направлении углубления и укрепления двустороннего стратегического партнерства, во всем этом отметили важную роль законодательных органов двух стран. Серж Саргсян и Валентина Матвиенко в этом контексте высоко оценили деятельность армяно-российской межпарламентской комиссии.
Собеседники также отметили важность сотрудничества между регионами Армении и России, которому, по их убеждению, способствуют периодически проводимые межрегиональные форумы. Серж Саргсян приветствовал участие Валентины Матвиенко в проводимом завтра Четвертом армяно-российском межрегиональном форуме, который по времени совпал с ее официальным визитом. Форум, по убеждению главы армянского государства, является важной площадкой для обсуждения актуальных вопросов армяно-российской повестки дня, разработки эффективных механизмов и предначертания новых перспективных направлений децентрализованного сотрудничества. Президент Армении отметил также важность участия в ереванском форуме молодежных организаций, которые годы спустя станут движущей силой армяно-российских отношений.
В ходе встречи в контексте активно развивающегося сотрудничества между парламентами двух стран была отмечена важность эффективного сотрудничества, сформировавшегося на международных парламентских площадках.
Президент Армении и председатель Совета Федерации Федерального Собрания РФ обменялись мнениями также вокруг актуальных международных проблем, коснулись региональных вызовов, нынешнего этапа переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахской проблемы.