Տնտեսական աճը` 2.2, գնաճը` մինչև 5.5%. ԱԺ-ում սկսվեց հաջորդ տարվա բյուջեի քննարկումը 11/02/2015   11:38  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում այսօրվանից մեկնարկում են «ՀՀ 2016թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկումները: ԱԺ-ում են Վարչապետը և կառավարության անդամները:
Ներկայացնելով օրինագիծը` վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ «ՀՀ 2016թ. պետական բյուջեի նախագծի հիմքում դրվել են առաջին հերթին իրատեսականության և կայունության սկզբունքները»:
Հովիկ աբրահամյանը նշեց նաև, որ բյուջեն ունի հստակ սոցիալական ուղղվածություն, ինչի մասին վկայում է այն, որ ծախսերի շուրջ կեսը առողջապահության, կրթության և սոցիալական ծախսերն են:
Վարչապետի խոսքով՝ միջազգային կառույցները ներկայիս աշխարհաքաղաքական ու տարածաշրջանային  զարգացումները գնահատվում են ավելի ծանր, քան 2008թ. ճգնաժամը, ուստի՝ նրա խոսքով` «աշխարհաքաղաքական զարգացումների համատեքստում տնտեսական աճի և հանրային բարեկեցության բոլոր ասպեկտներում անմիջական բարելավումներ խոստանալը ամբոխահաճո, սակայն ոչ ազնիվ մոտցում է»:
Ըստ նրա՝ հանրային բարեկեցության միակ ճանապարհը ներդրումների խթանման միջոցով աշխատատեղերի տեղծումն ու արտադրության խթանումն է:
2016թ-ի պետական բյուջեի նախագծով ՀՆԱ-ի իրական աճը նախանշված է 2.2 տոկոս, գնաճը՝ 4 պլյուս-մինուս 1.5 տոկոս: Իսկ բյուջեի հիմնական եկամուտները` շուրջ 95%-ը, նախատեսվում է ապահովել հարկերի ու տուրքերի հաշվին:

В парламенте Армении приступили к обсуждению госбюджета на 2016 год 11/02/2015 12:30 | Актуальная тема
В Национальном Собрании Армении с участием премьер-министра и членов правительства в понедельник стартовали обсуждения по проекту государственного бюджета на 2016 год.
Представляя законопроект, премьер Овик Абраамян отметил, что “ в основу построения госбюджета на 2016 год положены в первую очередь принципы реальности и стабильности”.
Овик Абраамян также подчеркнул, что бюджет имеет четкую социальную направленность, о чем свидетельствует тот факт, что почти половина расходов пойдет на здравоохранение, образование и социальные нужды.
По словам главы армянского правительства, международные структуры оценивают сложившуюся геополитическую и региональную ситуацию более тяжелой, нежели кризис 2008 года. По его словам, “обещания экономического роста и общественного благополучия во всех сферах в контексте геополитических реалий является популистскими и не честным подходом”.
По мнению премьера, единственный путь к благополучию общества - создание рабочих мест путем стимулирования притока инвестиций и продвижения производства.
Проектом госбюджета на 2016 год реальный рост ВВП предусмотрен в пределах 2.2%, инфляция – 4% (плюс-минус 1,5%). Основные доходы бюджета в размере около 95% планируется обеспечить за счет поступлений от налогов и пошлин.