ՌԴ քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել Airbus-ի կործանման փաստով 10/31/2015 14:40 | Արտակարգ պատահարներ
«Gazeta.ru»-ն՝ հղելով «ՏԱՍՍ»-ին հաղորդում է, որ ՌԴ քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել Եգիպտոսում ռուսաստանյան ինքնաթիռի կործանման փաստով:
Այդ մասին հայտարարել է գերատեսչության ներկայացուցիչ Վլադիմիր Մարկինը: Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել ՌԴ գլխավոր դատախազության կողմից ինքնաթիռի կործանման առնչությամբ ստուգման իրականացման մասին:
Մարկինը ճշտել է, որ գործը հարուցվել է «թռիչքների և դրանց նախապատրաստման կանոնների խախտում» հոդվածով: Նա ընդգծել է, որ աղետի վայր են ուղևորվում ինքնաթիռների կործանման քննության փորձ ունեցող մասնագետներ:
«Կոգալիմավիա» ավիաընկերության Airbus 321 ինքնաթիռը, որը չվերթ էր կատարում Շարմ-աշ-Շեյխից Սանկտ Պերետբուրգ, Եգիպտոսից թռիչքը սկսել է ժամը 6.51 մոսկովյան ժամանակով, ինչից հետո անհետացել է ռադարների էկրաններից: Ինքնաթիռում գտնվել են 217 ուղևորներ և անձնակազմի յոթ անդամներ:

СК РФ возбудил уголовное дело по факту крушения в Египте российского самолета 10/31/2015   15:12  |  Чрезвычайное просшествие
Следственный комитет России возбудил уголовное дело по факту крушения в Египте самолета Airbus А321 авиакомпании "Когалымавиа", передает ТАСС со ссылкой на представителя СК РФ Владимира Маркина.
"Главным следственным управлением СК России по факту авиакатастрофы самолета Airbus A321, следовавшего рейсом 9268 из Египта в Санкт-Петербург, возбуждено уголовное по ст. 263 УК РФ ("Нарушение правил безопасности движения и эксплуатации воздушного транспорта")", - сообщил он.
Российские следователи вылетают в Египет для участия в расследовании авиакатастрофы. "На место происшествия в Республику Египет вылетает следственно-оперативная группа, в составе которой следователи и криминалисты Центрального аппарата СК, имеющие опыт расследования авиакатастроф", - сообщил Маркин.
"Они вылетают для участия в следственных действиях, проводимых компетентными органами Республики Египет", подчеркнул он.
Ранее российские СМИ со ссылкой на Росавиацию сообщили, что самолет А-321, летевший из Египта в Санкт-Петербург, исчез с экранов радаров. На борту воздушного судна находятся 224 человека, в том числе 217 пассажиров.