ԱՄՆ դեսպանատունը հավելյալ տեղեկատվություն է խնդրել՝ ցուցարարների դեմ հարուցված քրգործի վերաբացման մասին. «Հայկական ժամանակ» 10/30/2015   09:04  |  Մամուլ
«Հայկական ժամանակ»-ի տեղեկացմամբ՝ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը ՀՀ կառավարությունից խնդրել է իրենց տրամադրել հունիսի 23-ին Բաղրամյան պողոտայում տեղի ունեցած դեպքերի առթիվ ցուցարարների դեմ հարուցված քրգործի վերաբացման մասին հավելյալ տեղեկատվություն։
Այս մասին պատասխանելով թերթի գրավոր հարցմանը, հայտնել են ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատնից և հավելել. «Մենք, օրինակ՝ ցանկանում ենք տեղեկանալ գործերի քննության մակարդակի և ծավալների մասին հավաստիանալու, որ ոստիկանության կողմից անհամաչափ ուժի կիրառման մեղադրանքները քննվում են ցուցարարների գործերի հետ նույն խորությամբ։ Մենք ակնկալում ենք ոստիկանության և ցուցարարների գործերի բաց, թափանցիկ և արհեստավարժ քննություն ոստիկանության և պատկան մարմինների կողմից։ Ակնկալում ենք նաև, որ ցուցարարների գործերի քննությունն իրականացվի ցուցարարների իրավունքների գիտակցմամբ, մասնավորապես հաշվի առնելով ՀՀ Սահմանադրությամբ ամրագրված ազատ հավաքների, մտահոգությունները հրապարակավ արտահայտելու և հանրային անվտանգության հարցերը»,- գրում է թերթը։

“Айкакан жаманак”:Посольство США в Армении запросило дополнительные сведения о возобновлении уголовных дел против митингующих 10/30/2015 11:15 | Пресса
Посольство США в Армении обратилось к правительству РА с просьбой предоставить дополнительные сведения о возобновлении уголовных дел, заведенных против демонстрантов в связи с событиями 23 июня на проспекте Баграмяна в Ереване, пишет газета “Айкакан жаманак”(“Армянское время”).
Мы, например, хотим узнать об уровне и масштабах расследования, чтобы удостовериться в том, что дела о применении полицейским несоразмерной силы расследуются на одном уровне с делами активистов”, - сообщили изданию в посольстве.
Мы рассчитываем на открытое, прозрачное и профессиональное расследование дел активистов со стороны полиции и компетентных органов. Надеемся, что расследование дел протестующих будет проводиться с учетом прав активистов, в частности предусмотренных Конституцией положений о проведении свободных митингов, публичного высказывания опасений и общественной безопасности”, - пишет газета.