Բաղրամյան պողոտայում հասարակական կարգը խախտելու վերաբերյալ գործը կարճվել է երկրորդ անգամ՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով 10/30/2015 18:36 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեից հաստատեցին, որ կարճվել է Բաղրամյան պողոտայում հասարակական կարգը խախտելու վերաբերյալ գործը՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Ավելի վաղ դատախազությունը վերացրել էր 2015 թվականի հունիսի 22-ին Բաղրամյան պողոտայում հասարակական կարգը խախտելու վերաբերյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքիի 258-րդ հոդվածի առաջին մասի հատկանիշներով՝ խուլիգանությունը, հարուցված քրեական գործը կարճելու մասին Քննչական կոմիտեի որոշումը։
Դատախազությունը ցուցում էր տվել քննիչին շարունակել նախաքննությունը:
Գործը հարուցվել էր ինտերնետային լրատվական կայքի հրապարակման հիման վրա` Արաբկիրի դատախազության կողմից:
Ինչպես նշվում էր, այն ժամանակ քրեական գործ հարուցելու մասին դատախազի որոշման մեջ, «լրատվության միջոցի հաղորդման ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2015 թվականի հունիսի 22-իայն՝ սկսած ժամը 19։30-ից, տևական ժամանակ մի խումբ անձինք, անօրինական հավաք, երթ, ապա նաև նստացույց կազմակերպելով, Երևան քաղաքի Բաղրամյան պողոտայում ամբողջությամբ խափանել են հասարակական տրանսպորտի երթևեկությունը, բազմաթիվ քաղաքացիների ազատ տեղաշարժվելու սահմանադրական իրավունքը, խաթարել անդորրը՝ դրանով իսկ դիտավորությամբ կոպիտ կերպով խախտել են հասարակական կարգը՝ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելով հասարակության անդամների նկատմամբ»։
Նախաքննության շրջանակում քննչական մարմիններին ներկայացված բոլոր անձինք հարցաքննվել էին որպես վկա և ազատ արձակվել։
Նախաքննությունն իրականացրել է Երևանի քննչական վարչության վարույթում, որտեղ գտել են, որ Բաղրամյան պողոտայում հունիսի 22-ին հավաքված բնակչության գործողություններում հանցակազմ չկա և կարճել քրեական գործի վարույթը, սակայն դատախազը վերացրել է որոշումը` ցուցում տալով շարունակել քննչական գործողությունները:

Дело о нарушении общественного порядка в ходе июньских событий на проспекте Баграмяна в Ереване прекращено во второй раз за отсутствием состава преступления 10/30/2015   19:37  |  Актуальная тема
В Следственном комитете Армении подтвердили информацию о прекращении уголовного дела о нарушении общественного порядка в ходе июньских событий на проспекте Баграмяна в Ереване.
Ранее Прокуратура отменила решение Следственного комитета Армении о прекращении уголовного дела против ряда митингующих на проспекте Баграмяна в Ереване 22 июня 2015 года.
Прокуратура дала указания следователю продолжить расследование.
Дело было заведено прокуратурой Арабкира по статье 258 (хулиганство) на основе публикации информационного сайта.
Как сообщалось в тогдашнем решении прокурора о возбуждении уголовного дела, “при изучении сообщения СМИ выяснилось, что 22 июня 2015 года, начиная с 19:30, группа лиц длительное время проводила незаконные митинг, шествие, а затем, организовав сидячую манифестацию на проспекте Баграмяна, полностью парализовала движение общественного транспорта и воспрепятствовала конституционному праву граждан на свободу передвижения, тем самым умышленно нарушив общественный порядок и проявив неуважительное отношение к членам общества”.
В рамках расследования дела все явившиеся в следственный орган лица были допрошены в качестве свидетелей и отпущены.
Дело находилось в ведении следственного управления по городу Ереван, которое прекратило производство по уголовному делу за отсутствием состава преступления в действиях собравшихся 22 июня на проспекте Баграмяна, однако прокурор отменил данное решение, дав указание продолжить следственные действия.
11:15 30/10/2015  |  Пресса “Айкакан жаманак”:Посольство США в Армении запросило дополнительные сведения о возобновлении уголовных дел против митингующих
13:50 12/09/2015  |  Лента новостей Госпитализированный в ереванскую клинику член инициативы “Нет грабежу” Вагинак Шушанян выписался после обследования
13:11 12/09/2015  |  Лента новостей Пользователь Facebook сообщил о госпитализации члена инициативы “Нет грабежу” Вагинака Шушаняна
11:13 12/09/2015  |  Актуальная темаДоставленные в отделения полиции участники вчерашней акции протеста на ереванском проспекте Баграмяна отпущены на свободу
07:52 12/09/2015  |  Лента новостейПолиция Армении разблокировала проспект Баграмяна в Ереване, занятый противниками подорожания электроэнергии
21:52 11/09/2015  |  Лента новостейПротивники подорожания электроэнергии проводят сидячую манифестацию на проспекте Баграмяна в Ереване(Прямое включение)
14:42 09/09/2015  |  Лента новостейЧлены инициативы “Нет грабежу” заявляют о неразберихе в “Элсетях Армении”