Իտալիայի Ռավեննա քաղաքը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը 10/29/2015 12:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 22-ին Իտալիայի Ռավեննա (Ravenna) քաղաքը միաձայն ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ռավենայի Քաղաքային խորհուրդի կողմից ընդունված բանաձևում նշվում է, որ հաշվի առնելով Իտալիայում հայերի միության դիմումը, ինչպես նաև այն հանգամանքը, որ հայերի ողբերգությունը որպես ցեղասպանություն ճանաչվել է ՄԱԿ մարդու իրավունքների ենթահանձնաժողովի, Եվրոպական խորհրդարանի, Իտալիայի պատգամավորների պալատի և Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի կողմից (հիշատակելով 2015թ. ապրիլի 12-ին Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առթիվ պատարագի մատուցման ժամանակ նրա ունեցած ելույթը), Ռավեննայի քաղաքային խորհուրդը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը և իր համերաշխությունն է հայտնում հայ ժողովրդին ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առթիվ:

Итальянский город Равенна признал Геноцид армян 10/29/2015   12:29  |  Лента новостей
Итальянский город Равенна (Ravenna) 22-го октября единогласно признал Геноцид армян, сообщает пресс-служба МИД Армении.
В принятой 22 октября городским советом Равенны резолюции отмечается: с учетом заявления Союза армян Италии, а также того факта, что трагедия армян признана подкомиссией Организации Объединенных Наций по развитию и защите прав человека, Европейским парламентом, Палатой депутатов Италии и Папы Римского Франциска(упоминая об его выступлении в ходе отслуженной в Соборе Святого Петра в Ватикане мессы по случаю 100-й годовщины Геноцида армян) геноцидом, Городской совет Равенны признает Геноцид армян и выражает свою солидарность с армянским народом в связи со 100-й годовщиной Геноцида армян.