Իտալիայի Աբրուցցո նահանգը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը 10/29/2015   15:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 27-ին Իտալիայի Աբրուցցո նահանգը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Նահանգային խորհրդի կողմից միաձայն ընդունված բանաձևում համերաշխություն է հայտնվում հայ ժողովրդին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ և պատմական ճշմարտության ճանաչման ու  մարդու իրավուքների պաշտպանության համար նրա պայքարին:
Փաստաթղթի նախագիծը ներկայացրած նահանգային խորհրդի անդամ, իշխող ժողովրդավարական կուսակցության ներկայացուցիչ Լուչիանո Մոնտիչելլին բանաձևի ընդունումից հետո հայտարարել է. «Այսօր մենք մի գեղեցիկ էջ գրեցինք մեր նահանգի քաղաքական պատմության մեջ:
Նման կարևոր հարցի վերաբերյալ բանաձևի միաձայն ընդունումը նահանգային խորհրդի հասունության մեծ վկայությունն է: Հուսով եմ, որ մեր ամենօրյա հոգսերից այդքան հեռու անցյալում տեղի ունեցած անարդարությունների մասին հիշողությունը մեզ կուղղորդի դատապարտելու նաև մեր օրերում տեղի ունեցող հետապնդումներն ու բռնությունները և գործնական օգնություն ցուցաբերելու  դրանց  զոհերին»:
Աբրուցցոյի նահանգային խորհուրդը Իտալիայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների մակարդակով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած 99-րդ խորհուրդն է:
12:13 29/10/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ Իտալիայի Ռավեննա քաղաքը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը
16:20 28/10/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԻսպանիայի Ալդայա քաղաքը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը
09:31 23/10/2015  |  ՄամուլԿարեն Դեմիրճյանին հետմահու պարգևատրելու՞ են՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում մեծ ավանդ ունենալու համար. «Ժողովուրդ»

Итальянская провинция Абруццо вслед за Равенной признала Геноцид армян 10/29/2015   15:27  |  Лента новостей
Итальянская провинция Абруццо 27 –го октября признала Геноцид армян, сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
В принятой единогласно Советом провинции резолюции выражается солидарность с армянским народом в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян и с его борьбой за признание исторической справедливости и защиту прав человека.
Представлявший проект документа член Совета, представитель правящей демократической партии Лучиано Монтичелли после принятия резолюции заявил: “Сегодня мы вписали красивую страницу в политическую историю нашей провинции.Единогласное принятие резолюции свидетельствует о зрелости Совета провинции. Надеюсь, что память о несправедливости, имевшей место в далеком прошлом вдали от наших повседневных забот, поведет нас по пути оказания помощи жертвам преследований и насилия, которые имеют место быть в наши дни.
Совет провинции Абруццо стал 99-м по счету Советом, признавшим на уровне органов местного самоуправления Италии Геноцид армян.