Շուրջ 700 000 անձանց քվեարկությունը Սահմանադրական հանրաքվեում պատգամավորներին վստահություն չի ներշնչում 10/28/2015   12:41  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Խորհրդարանն այսօր շարունակեց նույնականացման քարտերով քվեարկության օրինականացման օրինագծի քննարկումը: Այս օրենքի ընդունումը նույնականացման քարտ ունեցող քաղաքացիներին հնարավորություն կտա մասնակցել դեկտեմբերի 6-ին նախանշված Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեին: Այս հիմնավորմամբ օրինագիծը ԱԺ-ում պետք է քննարկվի և ընդունվի 24-ժամյա ռեժիմով:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, նախագծի համահեղինակ, ՀՀԿ պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը, ներկայացնելով թվային տվյալներ, նշեց, որ ՀՀ-ում այսօր 183 391 մարդ ունեն միայն նույնականացման քարտեր, 500 000-ից ավելին ունեն և՛ անձնագրեր, և՛ նույնականացման քարտեր, մնացածները՝ միայն անձնագրեր:
Պատգամավորներին հուզող ամենամեծ խնդիրը բազմակի քվեարկության դեպքերի բացառումն է, ինչը նույնականացման քարտերի պարագայում, որոնց վրա հնարավոր չէ կնիքներ դնել, շատ ավելի դժվար կլինի, քան անձնագրերի պարագայում:
ՕԵկ խմբակցությունն առաջարկեց պետության ֆինանսականա միջոցների հաշվին տրամադրել անձնագրեր և բացառել նույնականացման քարտերով քվեարկությունները:
«Ի՞նչ եք առաջարկում, թույլ չտա՞նք այդ մարդկանց քվեարկել»,- ի պատասխան Մհեր Շահգելդյանի հարցի՝ ասաց Հովհաննես Սահակյանը, ապա կասկած հայտնեց, թե նման կարճ ժամանակահատվածում հնարավոր կլինի այդ քանակով անձնագրեր տպագրել:
Հաջորդ խնդիրը, որ, պատգամավորների կարծիքով, չարաշահման պատճառ կարող է դառնալ, նույնականացման քարտերի վրա բնակության վայրի մասին նշումի բացակայությունն է:
Տիգրան Ուրիխանյանի հարցին, թե ինչպե՞ս է կատարվելու այդ հսկողությունը, Հովհաննես Սահակյանը հիշեցրեց, որ ԿԸՀ կայքում ընտրողների ցուցակներն առկա են՝ բնակության վայրի նշումով: Իսկ ընտրություններից 40 օր առաջ ընտրողների ցուցակները փակցվելու են նաև ընտրատեղամասերում:
Ոստի՝ Հովհաննես Սահակյանը հարցը բարձրացրած պատգամավորին կոչ արեց հետևողական լինել և նախապես հայտնել ցուցակներում առկա հավելյալ անձանց մասին:
11:33 28/10/2015  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՈստիկանությունում կգործի օպերատիվ շտաբ՝ հանրաքվեի նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում
11:27 27/10/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներՀՀ Ոստիկանությունը հրապարակել է ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեին մասնակցելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների նախնական ցուցակները
09:18 27/10/2015  |  ՄամուլՔարոզարշավի 500 հատ անվճար գրատախտակ է տեղադրվել, բայց ո՛չ իշխանությունները, ո՛չ ընդդիմադիր ուժերը չեն օգտվում դրանցից. «Հայկական ժամանակ»
17:46 26/10/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներԸնդդիմության միասնական շտաբի հայտարարությունը՝ Սահմանադրական հանրաքվեին ընդառաջ
15:45 26/10/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներՀանրաքվեի քվեարկությունը կանցկացվի 1997 տեղամասերում. էլեկտրոնային եղանակով կքվեարկի 265 քաղաքացի

Голосование по идентификационным картам на референдуме по реформе Конституции Армении не внушает доверия депутатам 10/28/2015   13:17  |  Актуальная тема
Национальное Собрание Армении на заседании в среду продолжило рассмотрение законопроекта об узаконивании голосования по идентификационным картам.
Принятие закона позволит гражданам с ИД-картами принять участие в референдуме по изменениям в Конституцию Армении, намеченном на 6-е декабря текущего года.
Председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам, автор проекта, депутат от правящей РПА Ованнес Саакян, представляя данные в цифрах, отметил, что в Армении на сегодняшний день насчитывается 183 391 человек с идентификационными картами, более 500 тыс. обладателей и паспортов, и идентификационных карт, у остальных имеется только паспорт.
Парламентариев больше всего беспокоил вопрос исключения повторных случаев голосования, что в случае с идентификационными картами, на которых невозможно проставлять печать, будет куда сложнее сделать, чем с паспортами.
Парламентская фракция “Оринац еркир”(“Страна законности”) предложила за счет госсредств выдать паспорта и исключить голосование по идентификационным картам.
В ответ Ованнес Саакян усомнился в возможности напечатать столько паспортов за столь короткий период времени.
Следующая проблема, которая, по мнению депутатов, может стать поводом для злоупотреблений, - отсутствие на ИД-картах указания места жительства.
На вопрос Тигран Уриханяна по поводу способов контроля за этим, Ованнес Саакян напомнил, что в обнародованных на сайте ЦИК списках участников есть указание места жительства. А за 40 дней до референдума списки будут вывешены на участках для голосования. Он призвал депутата быть последовательным и заблаговременно оповестить о появлении новых имен в списках.