Արծվի թևի մոտ տեղի ունեցած դեպքի կապակցությամբ քրեական գործ է հարուցվել սպանության հատկանիշներով. մանրամասնում է Քննչական կոմիտեն 10/28/2015   16:58  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արագածոտնի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` 30-ամյա Ս.Հարությունյանի մահվան դեպքի առթիվ: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր  հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2015 թվականի հոկտեմբերի 24-ին՝ ժամը 21:45-ին, «Աշտարակ ԲԿ» ՓԲԸ-ից ՀՀ ոստիկանության Աշտարակի բաժին ահազանգ է ստացվել, որ կրծքավանդակի` սրտի շրջանում ծակած-կտրած վնասվածքով իրենց մոտ է տեղափոխվել մոտ 30 տարեկան տղամարդու դիակ:
Անմիջապես «Աշտարակ ԲԿ» ՓԲԸ  է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը՝ քննիչի գլխավորությամբ։  Պարզվել է  մահացածի ինքնությունը, ով Աշտարակ քաղաքի բնակիչ, 30-ամյա Ս.Հարությունյանն է:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Արագածոտնի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Նախնական քննության տվյալներով՝ տղամարդը կտրող-ծակող գործիքից  մարմնական վնասվածքն ստացել է  Աշտարակ քաղաքի Արծվի թևի մոտ գտնվող այգիներից մեկում տեղի ունեցած խնջույքի ժամանակ։
Քննությամբ պարզվել է  խնջույքի մասնակիցների շրջանակը, ինքնությունը, ովքեր հարցաքննվել են։ Ձեռք բերված նախնական տվյալներով՝ խնջույքին ներկա է գտնվել 4 անձ՝ Ս.Հարությունյանը, նրա ընկերը և ևս երկու աղջիկ։ Տուժած քաղաքացուն նախ առաջին բուժօգնություն է  փորձել ցուցաբերել, ապա նաև հիվանդանոց տեղափոխել ընկերը։
Կատարվել են դեպքի վայրի և դիակի զննություններ,  վերցվել են փորձանմուշներ։ Ոստիկանության աշխատակիցների կողմից հայտնաբերվել և վարույթն իրականացնող մարմնին է ներկայացվել հանցագործության գործիք հանդիսացող դանակը։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու, Ս.Հարությունյանի՝ մարմնական վնասվածք ստանալու հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու համար նշանակվել են  դատաբժշկական, դատակենսաբանական և դատահետքաբանական փորձաքննություններ:

СК Армении расследует обстоятельства гибели 30-летнего мужчины близ местечка “Арцви тев” в Аштараке 10/28/2015 18:12 | Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту гибели 30-летнего мужчины близ местечка “Арцви тев” в городе Аштарак, сообщается на официальном сайте Следственного комитета Армении.
Дело заведено следственным управлением Следственного комитета РА по Арагацотнской области по признакам части 1 статьи 104(Убийство) Уголовного кодекса РА.
24-го октября 2015 года, в 21:45 из ЗАО “Аштаракский медцентр” в аштаракский отдел полиции поступил сигнал о том, что к ним доставлен труп 30-летнего мужчины с колото-резаной раной в области сердца.
В ЗАО “Аштаракский медцентр” немедленно выехала оперативно-следственная группа во главе со следователем. Установлена личность погибшего. Им оказался 30-летний житель города Аштарак С. Арутюнян.
По предварительным данным следствия, мужчина получил телесное повреждение колюще-режущим предметом во время банкета, состоявшегося в одном из парков близ местечка “Арцви тев” в городе Аштарак.
Следствием установлены личности участников банкета, которые были допрошены. По предварительным данным, на банкете присутствовали четыре человека: С.Арутюнян, его друг, а также две девушки. Пострадавшему сначала пытался оказать первую медпомощь, а затем доставил в больницу его друг.
“Произведен осмотр места происшествия и тела погибшего. Взяты образцы для анализа. Сотрудниками полиции было обнаружено и передано органу, осуществляющему производство, орудие преступления - нож. Предпринимаются необходимые следственные действия для обеспечения всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств получения С. Арутюняном телесного повреждения. Для установления обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела, назначены судебно-медицинская, судебно-биологическая и судебно-трасологическая экспертизы”, - говорится в сообщении.