«Եթե ձեզ քննադատում է և՛ իշխանությունը, և՛ ընդդիմությունը, ուրեմն դուք օբյեկտիվ եք աշխատում». Էդուարդ Շարմազանովը՝ ՄԻՊ-ին 10/27/2015   14:48  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Ոչինչ, պարո՛ն Անդրեասյան, կանցնի: Եթե ձեզ քննադատում է և՛ իշխանությունը, և՛ ընդդիմությունը, ուրեմն դուք օբյեկտիվ եք աշխատում»,- ԱԺ-ում այսօր օգտվելով իր արտահերթ ելույթի իրավունքից և դիմելով ՄԻՊ Կարեն Ադրեասյանի տարեկան զեկույցի՝ արդեն երրորդ օրը շարունակվող քննարկումների  ընթացքում հնչած երկկողմ քննադատություններին՝ ասաց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա նաև կառուցողական քննադատությունների ու կառուցողական համագործակցության կոչ արեց թե՛ ընդդիմադիր և թե՛ իշխանական խմբակցությունների ներկայացուցիչներին:
«Համեմատելով ՄԻՊ ինստիտուտի դերը, աշխատանքը, ստացված դիմումները, մարդկանց վստահությունը՝ կարող եմ ասել, որ այսօր, ի տարբերություն մի քանի տարի առաջվա, թե՛ ՄԻՊ ինստիտուտն է ավելի կայացած, թե՛ ՀՀ-ում ժողովրդավարացման մակարդակն ավելի լավացել է: Չկա հարց, որը չի բարձրաձայնվում,- ասաց Էդ. Շարմազանովը՝ չթաքցնելով, որ որոշ դեպքերում գուցե փոքր-ինչ խիստ է ասված, բայց,- մենք լսող իշխանություն ենք, պատրաստ ենք լսել ու աշխատել, եթե դա կառուցողական առաջարկ է»:

Эдуард Шармазанов увидел в критике доклада омбудсмена со стороны власти и оппозиции признаки объективности ЗПЧ 10/27/2015   15:34  |  Актуальная тема
Вице-спикер Армении Эдуард Шармазанов усмотрел в критике ежегодного доклада омбудсмена Карена Андреасяна со стороны власти и оппозиции признаки объективной работы защитника прав человека.
“Г-н Андреасян, если Вас критикуют и власть, и оппозиция, то это значит, что Вы работаете объективно”, - заявил Шармазанов.
Он призвал представителей провластных и оппозиционных фракций к конструктивной критике и сотрудничеству.
“Сегодня в отличие от предыдущих лет можно считать состоявшимся с учетом работы, поступивших заявлений, уровня доверия граждан”- отметил вице-спикер.
По его словам, показатели уровня демократизации в Армении улучшились.
“Нет вопроса, который бы ни затрагивался”, -сказал Шармазанов, добавив, что они готовы к совместной работе при наличии конструктивных предложений.