Խելացի կանայք վանում են տղամարդկանց. վերջիններս նրանց ներկայությամբ ավելի քիչ առնական են իրենց զգում 10/26/2015 12:45 | Անցուդարձ
Խելացի և բարձր մակարդակով գեղեցիկ սեռի ներկայացուցիչները տղամարդկանց մոտ հետաքրքրություն են առաջացնում, սակայն նրանց հետ դեմ առ դեմ հանդիպման ժամանակ տղամարդիկ շատ արագ կորցնում են հետաքրքրությունը:
Հոգեբան գիտնականների կողմից կատարված ուսումնասիրությանը մասնակցել են 105 տղամարդ և մի խումբ կանայք: Վերջիններիս հանձնարարվել է թեստեր լրացնել՝ մաթեմատիկայից և անգլերեն լեզվից, որից հետո տղամարդիկ խնդրել են իրենց տրամադրել կանանց գնահատականները:
Տղամարդկանց ավելի հետաքրքրել են այն կանայք, ովքեր կարաղացել են հաղթահարել և լուծել թեստերը, սակայն նրանց հետ անմիջական հանդիպման ժամանակ փաստել են, որ գեղեցիկ սեռի խելացի կանայք իրենց վանում են:
Մասնակիցները չեն ցանկացել փոխանակվել տվյալներով և նրանց հետ հանդիպում նշանակել՝ խելացի կանանց գրավիչ չհամարելով:
Գիտնականները եկել են այն համոզման, որ խելացի կանանց ներկայությամբ տղամարդիկ ավելի քիչ առնական են իրենց զգում և հենց այդ պատճառով էլ խելացի կնոջ նկատմամբ կորցնում են հետաքրքրությունը:

Ученые объяснили, почему мужчины боятся умных женщин 10/26/2015   14:25  |  Из жизни
Мужчины считают умных женщин привлекательными, но только до тех пор, пока не встретятся с ними лично. Это доказал эксперимент, проведенный психологами из Университета Буффало, Калифорнийского лютеранского университета и Университета Техаса, пишет  “Российская газета" со ссылкой на The Daily Mail.
В исследовании участвовали 105 мужчин, а также группа женщин. Всем участникам предложили пройти тесты по математике и английскому языку. Затем ученые попросили представителей сильного пола оценить женщин, сообщив им при этом, хуже или лучше те справились с заданиями по сравнению с ними.
Поначалу мужчины находили дам, выполнивших тестирование лучше, чем они, более привлекательными особами по сравнению с теми, кто показал более низкие результаты. У мужчин сформировалось благоприятное впечатление о таких участницах, и они проявляли к ним больший интерес.
Однако все менялось при личном контакте участников. Язык тела мужчин и недостаточная заинтересованность указывали на то, что во время встречи их уже не так влекло к умным дамам. Мужчины старались дистанцироваться от них, выказывали меньше желания обмениваться контактами или назначать свидания. Также они склонны были оценивать умных участниц как менее привлекательных.
По мнению исследователей, участники мужского пола теряли интерес к умной женщине, поскольку чувствовали ущемление своей мужественности.