Էդվարդ Նալբանդյան. Բաքուն ցանկանում է տապալել Հայաստանի և եռանախագահ երկրների ջանքերը՝ ուղղված ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը 10/26/2015 16:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 26-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ջեյմս Ուորլիքին, Պիեռ Անդրյոյին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ պաշտոնական կայքից:
Հանդիպմանը շարունակվեցին քննարկումները` ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու շուրջ։
Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը միջնորդների ուշադրությունը հրավիրեց առ այն, որ նույնիսկ նախորդ ամիս եռանախագահների երկու հայտարարություններից հետո Ադրբեջանը շարունակել է Հայաստանի հետ սահմանին և Արցախի հետ շփման գծում հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումները։
«Ադրբեջանի կողմից սահմանային սադրանքները զուգորդվում են Բաքվում ամենաբարձր մակարդակով ռազմատենչ հայտարարություններով ու սպառնալիքներով, թշնամանքի և ատելության քարոզչությամբ։ Ադրբեջանի կողմից միջադեպերի քննության մեխանիզմ ստեղծելու համանախագահների հասցեական հրապարակային կոչի մերժումը վկայում է, որ Բաքուն ցանկանում է տապալել Հայաստանի և եռանախագահ երկրների ջանքերը՝ ուղղված ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը»,- շեշտեց նախարար Նալբանդյանը։

Глава МИД Армении обратил внимание сопредседателей МГ ОБСЕ на грубые нарушения Азербайджаном режима прекращения огня 10/26/2015 16:47 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в понедельник принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова, Джеймса Уорлика и Пьера Андре, а также Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, на встрече были продолжены обсуждения по продвижению мирного процесса по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта.
Глава внешнеполитического ведомства Армении обратил внимание посредников на то, что, несмотря на два заявления сопредседателей от прошлого месяца, Азербайджан продолжил грубые нарушения режима прекращения огня на границе с Арменией и линии соприкосновения с Арцахом.
«Пограничные провокации Азербайджана идут параллельно с воинственными заявлениями и угрозами, пропагандой вражды и ненависти на самом высоком уровне в Баку. Отказ Азербайджана от адресованного ему же публичного призыва сопредседателей о создании механизма по расследованию инцидентов, свидетельствует о том, что Баку хочет провалить усилия Армении и стран-сопредседателей, направленные на мирное урегулирование карабахского конфликта», - подчеркнул министр Налбандян.