Քննչական կոմիտեն մանրամասներ է ներկայացնում՝ «Մետաքս»-ի մոտ հնչած կրակոցների դեպքից 10/26/2015   15:31  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ հոկտեմբերի 25-ին Էրեբունի վարչական շրջանում հնչած կրակոցների դեպքի առթիվ, որի հետևանքով 4 անձ հրազենային վնասվածքներով տեղափոխվել է հիվանդանոց:
Ձեռնարկվում են ակտիվ քննչական, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, հոկտեմբերի 25-ին՝ ժամը 23։40-ին, «Էրեբունի» Բ/Կ-ից հաղորդում է ստացվել, որ «որովայնի խոռոչի թափանցող հրազենային վնասվածք, ներքին արյունահոսություն» ախտորոշմամբ իրենց մոտ բուժօգնության է դիմել 1988թ. ծնված Վահագ Գևորգյանը, ով հայտարարել է, որ հրազենային վնասվածք է ստացել «Մետաքսի» մոտ:
Հոկտեմբերի 26-ի գիշերը 3 ահազանգ է ստացվել թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոցից, որ հրազենային վնասվածքով իրենց մոտ բուժօգնության են տեղափոխվել 1988թ. ծնված Վլադիմիր Գևորգյանը, Արման Ավագյանը, 1984թ. ծնված  Արման Սրապիոնյանը։
Վլ. Գևորգյանի մոտ ախտորոշվել է «Հրազենային կրակոց՝ փափուկ հյուսվածքների վնասումով աջ ազդրի շրջանում»,  Ա.Ավագյանի մոտ՝ «Հրազենային կրակոց՝ աջ ազդրի նստաներվի վնասումով»,  Ա.Սրապիոնյանի մոտ՝ «ձախ ոտնաթաթի հրազենային վնասվածք»։ Ըստ հայտարարությունների՝ նշված անձինք վնասվածքներն ստացել են «Մետաքսի» մոտ:
Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել է 9 մմ տրամաչափի 5 հատ պարկուճ, 7.62 տրամաչափի 1 փամփուշտ, 3 պարկուճ, գնդակների բազմաթիվ մասնիկներ, արյան հետքեր, վերցվել են փորձանմուշներ։
Հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ, 7-րդ եւ 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ գործողություններ՝ առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց հայտնաբերելու ուղղությամբ։

СК Армении представил подробности инцидента со стрельбой близ ереванского квартала “Метакс” 10/26/2015   16:06  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту вчерашнего инцидента со стрельбой в одном из районов Еревана, в результате которого были ранены четыре человека.
Дело заведено следственным отделом по административным районам Эребуни и Нубарашен следственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван по пунктам 1, 6, 7 части 2 статьи 34-104 и ч. 1 ст. 235 Уголовного кодекса РА.
“Предпринимаются активные следственные и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на установление всех обстоятельств инцидента и личностей предполагаемых преступников”- говорится в сообщении.
25-го октября, в 23։40 из медцентра Эребуни поступил сигнал о том, что к ним обратился за медпомощью Вааг Геворкян(1988 г.р.), у которого диагностировали“проникающее огнестрельное ранение брюшной полости, внутреннее кровотечение. Геворкян сообщил, что получил огнестрельное ранение близ “Метакса”.
В ночь на 26-е октября из Университетской клинической больницы №1 поступил сигнал о том, что к ним с огнестрельными ранениями доставлены Владимир Геворкян(1988 г.р.), Арман Авагян(1988 г.р.) и Арман Срапионян(1988 г.р.).
У Вл. Геворкяна диагностировали “огнестрельное ранение с повреждением мягких тканей правого бедра” , А. Авагяна - “огнестрельное ранение с повреждением седалищного нерва, а у А. Срапионяна – “огнестрельное ранение левой стопы. Согласно заявлениям, указанные лица получили ранения близ “Метакса”.
“При осмотре места происшествия были обнаружены 5 гильз калибра 9 мм., один патрон калибра 7.62мм., 3 гильзы, многочисленные осколки пуль, следы крови, взяты образцы на анализ. Предпринимаются необходимые действия, направленные на обнаружение предполагаемых преступников”, - отмечается в сообщении.