Սպանության փորձ կատարելու կասկածանքով հայտարարվել է հետախուզում 10/26/2015   17:36  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով  պարզվել են Ալավերդի քաղաքի բնակչի նկատմամբ հոկտեմբերի 11-ին տեղի ունեցած սպանության փորձի մի շարք հանգամանքներ, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, և միջոցներ են ձեռնարկվում՝ նրան հայտնաբերելու ուղղությամբ:
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ քննությամբ պարզվել է, որ Լոռու մարզի բնակիչ Անտոնյանը 2015 թվականի հոկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 20:10-ի սահմաններում, իր ծանոթի հետ, վերջինիս ավտոմեքենայով Ալավերդի քաղաքի Թումանյան փողոցով երթևեկելիս, տեսել է նույն մարզի բնակիչ Վ.Աբգարյանին պատկանող «Համեր» մակնիշի, «91 OT 999» պետհամարանիշի և նրա ընկերոջ` Ա. Մնացականյանին պատկանող «Նիսան Տիանա 280 JK» մակնիշի «92 NM 999» համարանիշի ավտոմեքենաները։
Նախնական քննության տվյալներով՝ Անտոնյանը հետապնդել է նրանց, ապա, հասնելով Ալավերդի-Թբիլիսի ավտոճանապարհի 16-րդ կիլոմետրի հատվածին` Ախթալա քաղաքի կամջրի վրա, նախապես իր հետ վերցրած ինքնաձիգից, սպանելու դիտավորությամբ, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, հանդիպակաց ուղղությունից բազմաթիվ կրակոցներ է արձակել ընթացքի մեջ գտնվող նշված երկու ավտոմեքենաների վրա, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներում հանցագործությունն ավարտին չի հասցրել. «Համեր» մակնիշի ավտոմեքենան եղել է զրահապատ, իսկ «Նիսան Տիանա 280 JK» մակնիշի ավտոմեքենան թաքնվել է «Համեր»-ի հետնամասում:
2015 թվականի հոկտեմբերի 20-ին որոշում է կայացվել՝ Անտոնյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ կետերով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին: Նույն օրը նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը և հայտարարվել հետախուզում:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին՝ ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ հետախուզվողին հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու համար։

Житель Лорийской области объявлен в розыск по подозрению в покушении на убийство 10/26/2015   18:31  |  Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому в производстве следственного управления Следственного комитета Армении по Лорийской области, установлен ряд обстоятельств совершенного 11-го октября с.г.покушения на убийство жителя города Алаверди и личность предполагаемого преступника. Предпринимаются меры по его розыску, сообщается на сайте СК Армении.
Следствием установлено, что 11-го октября 2015 года, примерно в 20:10 житель Лорийской области Антонян, проезжая вместе со своим знакомым на машине последнего по улице Туманяна в г. Алаверди, заметил принадлежащий жителю того же села В. Абгаряну автомобиль марки “Хаммер”(г/н «91 OT 999») и принадлежащую его другу А. Мнацаканяну автомашину марки “Ниссан Теана 280 JK”(г/н«92 NM 999»).
По предварительным данным следствия, Антонян преследовал их, и, доехав до 16-го километра автомагистрали Алаверди-Тбилиси, на мосту города Алаверди, с целью умышленного убийства способом, опасным для жизни многих людей, произвел с противоположной стороны по указанным двум движущимся автомобилям множество выстрелов из автомата, который заранее захватил с собой, однако по не зависящим от его воли обстоятельствам не довел преступление до конца. Автомобиль марки “ Хаммер” был бронированным, а автомобиль марки “Ниссан Теана 280 JK” скрывался за “Хаммером”.
20-го октября 2015 года было вынесено решение о привлечении Антоняна в качестве обвиняемого в совершении преступлений, предусмотренных пп. 1 и 6 ч. 2 ст. 34-104 и ч. 1 ст. 235 Уголовного кодекса РА. В тот же день в отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу и объявлен розыск.
"Предварительное расследование продолжается. Соответствующим подразделениям полиции дано поручение предпринять необходимые меры для обнаружения разыскиваемого и передачи его органу, осуществляющему производство", - говорится в сообщении.