«Պրոբացիոն ծառայության ամենակարևոր առանձնահատկությունը հասարակության անվտանգությունն է». Արշակ Գասպարյան 10/23/2015 13:54 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանում կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին միջնորդությունների 80-90%-ը դատարանների կողմից բավարարվում է:
Իսկ ազատազրկման պատժատեսակը կիրառվում է քրեական գործերի 60-70%-ի դեպքում: Արդյունքում՝ առաջանում է Քրեակատարողական հիմնարկների գերբնակեցման արդեն անլուծելի դարձած խնդիրը:
Այս մասին այսօր Հայաստանում Պրոբացիոն ծառայության ներդրման ծրագրի շրջանակներում կայացած հերթական հանդիպմանը նշեց փորձագետ Արշակ Գասպարյանը:
Վկայակոչելով 2010 թ-ի պաշտոնական տվյալները` բանախոսը հայտնեց, որ կալանքի 1233 միջնորդություններից բավարարվել է 1156-ը, 1712 դատապարտյալներից ազատազրկման է դատապարտվել 1004-ը:
Ազատազրկման հետ կապված պատիժների ու խափանման միջոցների համատարած կիրառման պրակտիկայից հրաժարվելուն կարող է աջակցել Պրոբացիոն ծառայության ներդրումը, որի շնորհիվ նախատեսվում է, որ ոչ մեծ ծանրության հանցանք կատարած մի քանի հազար անձ իրենց պատիժը կկրեն ազատության` հասարակության մեջ:
«Պրոբացիոն ծառայության ամենակարևոր առանձնահատկությունը հասարակության անվտանգությունն է,- իր խոսքում նշեց Արշակ Գասպարյանը` հավելելով,- վերականգնորղական արդարադատությունը արդարադատության ինքնուրույն տեսություն է, որով խրախուսվում է տուժողին պատճառած վնասի հատուցումը»:
Այս առումով, նրա խոսքով, շատ կարևոր է հանցագործություն կատարած անձին հասցնել այն սոցիալական գիտակցության, որ ինքը պարտավոր է հատուցել ոչ միայն տուժողին, այլև հասարակությանը:
Պրոբացիոն ծառայության առաքելությունն է նաև անձին հասարակության, ընտանիքի մեջ թողնելով, նրան չզրկելով աշխատելու իրավունքից նրա նկատմամբ կիրառված պատժամիջոցը մարդուն չի մղի նոր հանցագործության:
«Պատժելով ու հատկապես ազատազրկելով անձին` մենք պատժում ենք նաև նրա ընտանիքի անդամներին»,- ասաց Արշակ Գասպարյանը:
Ի դեպ, ծրագրի շրջանակներում այսօր կազմակերպված կլոր սեղանը նախատեսված էր հատկապես լրագրողների համար, քանի որ, ինչպես նշեցին բանախոսները, տեղյակ լինելով Պրոբացիոն ծառայության առաքելությանն ու խնդիրներին, զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչները կկարողանան նաև հասարակությանը ճիշտ մատուցել դրա ներդրման անհրաժեշտությունը:

Важнейшей особенностью Пробационной службы является безопасность общества - эксперт 10/23/2015   16:52  |  Актуальная тема
Одной из наиважнейших особенностей Пробационной службы является безопасность общества, считает эксперт Аршак Гаспарян.
По его данным, В Армении 80-90% ходатайств о применении меры пресечения в виде заключения под стражу удовлетворяются.
“А виды наказания, связанные с лишением свободы, применяются в 60-70% случаях, что приводит к перенаселенности уголовно-исполнительных учреждений, ставшей уже неразрешимой проблемой”, - отметил Гаспарян на очередной встрече, организованной в пятницу в рамках внедрения проекта пробационной службы
По его словам, крайне важно донести до сознания человека, совершившего преступление, что он обязан возместить ущерб не только потерпевшему, но и обществу.
Миссия Пробационной службы заключается также в том, чтобы назначенная в отношении него мера наказания, которая не разлучает человека с семьей, не лишает его работы, не толкала бы его на новые преступления.
17:14 21/10/2015  |  Актуальная темаЗамглавы Минюста Армении надеется, что закон о Пробационной службе до конца года будет представлен в парламент
18:13 19/10/2015  |  Актуальная тема Одной из главных задач пробационной службы должно быть удержание человека от совершения нового преступления - эксперт
12:18 14/10/2015  |  Актуальная темаЗакон о пробационной службе скоро будет представлен на рассмотрение
11:58 09/10/2015  |  Актуальная темаВ Армении планируют применить систему электронного мониторинга подконтрольных лиц
12:53 27/02/2015  |  Интервью Замглавы Минюста Армении: Служба пробации полезна как для потерпевших, так и для лица, совершившего преступление
20:09 26/02/2015  |  Актуальная темаЗаконодательный пакет по внедрению в Армении Госслужбы пробации будет вскоре представлен на рассмотрение правительства
14:36 28/04/2014  |  Лента новостейПилотные проекты по созданию пробационной службы будут реализованы в Ереване и Ванадзоре