Գալուստ Սահակյանը հանդիպել է Սիրիայի խորհրդարանի ղեկավարի հետ 10/22/2015 12:55 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը Ժնեւում հանդիպել է Սիրիայի խորհրդարանի ղեկավար Մուհամմադ Ջիհադ ալ-Լահամի հետ: Հանդիպումը տեղի է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 133-րդ վեհաժողովի շրջանակում: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով Սիրիայի խորհրդարանի ղեկավարին՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանը մեծ ցավ է ապրում Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձությունների առնչությամբ:
«Մենք Սիրիայի հետ ավելի քան բարեկամներ ենք: Մենք երբեք չենք մոռանում, որ Ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հայերին ջերմությամբ ընդունել են Սիրիայում եւ ապրելու համար անհրաժեշտ պայմաններ ապահովել»,-իր խոսքում նշել է Գալուստ Սահակյանը:
Խոսելով հայ-սիրիական խորհրդարանական փոխգործակցության մասին՝ ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորները պարբերաբար այցելում են Սիրիա, տեղում ծանոթանում իրավիճակին եւ մանրամասն տեղեկություններ հաղորդում իրեն: Գալուստ Սահակյանը նկատել է նաեւ, որ թե Հայոց ցեղասպանության եւ թե աշխարհի մյուս ցեղասպանությունների լիարժեք դատապարտման բացակայության պատճառներից մեկն այն է, որ այսօր էլ աշխարհում առկա են ցեղասպանության հատկանիշներով պատերազմներ եւ այլ երեւույթներ:
Խոսելով Սիրիայի հետ բազմակողմ համագործակցության մասին՝ խորհրդարանի ղեկավար Գալուստ Սահակյանը վստահեցրել է, որ ՀՀ խորհրդարանականները բոլոր միջազգային հարթակներում կշարունակեն լինել եղբայրական Սիրիայի կողքին:
Սիրիայի խորհրդարանի ղեկավարը Գալուստ Սահակյանին հրավիրել է Սիրիա:
Մուհամմադ Ջիհադ ալ-Լահամը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար եւ նշել. «Ռուս-սիրիական դաշինքն արդեն լուրջ հաջողություններ է գրանցել: Շնորհակալ ենք մեր կողքին լինելու, մեզ աջակցելու համար եւ խնդրում եմ Սիրիայի Նախագահ Բաշար ալ-Ասադի շնորհակալությունը փոխանցել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին»:
Խոսելով Միջխորհրդարանական միության վեհաժողովի աշխատանքների մասին՝ Սիրիայի խորհրդարանի ղեկավարը ցավով նշել է, որ միջազգային հանրության կողմից իրենց նկատմամբ կիրառվում են երկակի ստանդարտներ:

Спикер парламента Армении встретился в Женеве со своим сирийским коллегой 10/22/2015 13:14 | Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян встретился с главой парламента Сирии Мухаммадом Джихадом аль-Лахамом, сообщает пресс-служба армянского парламента.
Встреча состоялась в рамках 133-й ассамблеи Межпарламентского Союза (МПС) в Женеве.
Приветствуя главу парламента Сирии, Галуст Саакян отметил, что Армения испытывает огромную боль за события в Сирии.
“Мы с Сирией более чем друзья. Мы никогда не забываем, что спасшихся от Геноцида армян тепло приняли в Сирии и обеспечили им необходимые условия для жизни”, - в своем слове подчеркнул Г.Саакян.
Говоря об армяно-сирийском парламентском сотрудничестве, глава парламента Армении отметил, что депутаты НС РА периодически посещают Сирию, знакомясь на месте с ситуацией, и подробно его об этом информируют. Г.Саакян также заметил, что одной из причин отсутствия полного осуждения как Геноцида армян, так и других геноцидов мира, являются и сегодня ведущиеся в мире войны и другие явления с геноцидальными признаками.
Затронув разностороннее сотрудничество с Сирией, глава НС Г.Саакян заверил, что парламентарии РА на всех международных площадках и впредь будут рядом с братской Сирией.
Глава сирийского парламента пригласил Г.Саакяна в Сирию.
Мухаммад Джихад аль-Лахам поблагодарил за встречу и отметил: “Российско-сирийский альянс уже зафиксировал серьезные успехи. Признательны за поддержку, за содействие нам и просим передать благодарность президента Сирии президенту Aрмении Сержу Саргсяну”.
Говоря о работе ассамблеи МПС, руководитель сирийского парламента с сожалением отметил, что международным сообществом в их отношении применяются двойные стандарты.