Շփման գծում նկատվել է հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումների նվազում, սակայն կիրառվել են խոշոր տրամաչափի զինատեսակներ 10/21/2015   10:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 19-ին և 20-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում նկատվել է հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումների նվազում, սակայն ադրբեջանական զինուժի առաջապահ ստորաբաժանումները շարունակել են կիրառել խոշոր տրամաչափի զինատեսակներ, այդ թվում՝ TR-107 հրթիռահրետանային կայանք /7 արկ/, 82 մմ-ոց ականանետ /2 արկ/, ՀԱՆ-17 /3 արկ/ ու ՌՊԳ-7 /3 արկ/ տիպի նռնականետեր: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունը:
Ընդհանուր առմամբ, հոկտեմբերի 20-ի լույս 21-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 70 անգամ, որի ընթացքում, հիմնականում հրաձգային զինատեսակներից, հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակվել է մոտ 1000 կրակոց:
Պաշտպանության բանակի առաջապահ զորամասերը տիրապետում են օպերատիվ իրադրությանը և վստահորեն իրականացնում իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Минобороны НКР сообщило о сокращении числа случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня 10/21/2015 10:52 | Лента новостей
Сокращение числа случаев нарушения режима прекращения огня зафиксировано на карабахо-азербайджанской линии соприкосновения 19 и 20 октября, сообщает пресс-служба Министерства обороны НКР.
Однако передовые подразделения азербайджанских ВС продолжали использовать крупнокалиберное оружие, в том числе, было выпущено семь снарядов из РСЗО турецкого производства TR-107, два снаряда из 82-мм миномета и по три снаряда из гранатометов типа АГС-17 и СПГ-9”, - говорится в сообщении.
В целом, 20-го октября и в ночь на 21-е октября противник нарушил режим перемирия порядка 70 раз, в результате которого по позициям Армии обороны НКР было произведено около 1000 выстрелов, в основном, из стрелкового оружия.
“Передовые подразделения Армии обороны НКР контролируют оперативную ситуацию и уверенно справляются с поставленной перед ними боевой задачей”, - отмечается в сообщении.