Գալուստ Սահակյանը Սերբիայի խորհրդարանի ղեկավարին առաջարկել է զարգացնել համագործակցությունը միջազգային կառույցներում 10/21/2015 12:11 | ԼՐԱՀՈՍ
Սերբիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Մայա Գոյկովիչի հետ հանդիպման ընթացքում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը քննարկել է հայ-սերբական խորհրդարանական համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր: Հանդիպումը կայացել է Միջխորհրդարանական միության 133-րդ վեհաժողովի շրջանակում՝ Ժնեւում (Շվեյցարիա): Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ կարեւորում է երկու երկրների միջեւ քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ քննարկումները, որոնք մեծապես կնպաստեն փոխադարձ վստահության եւ սերտ համագործակցության մթնոլորտի ամրապնդմանը:
Խոսելով բազմակողմ փոխգործակցության մասին՝ Գալուստ Սահակյանը մասնավորապես նշել է. «Անհրաժեշտ եմ համարում միջազգային ասպարեզում որդեգրել միմյանց նկատմամբ բարենպաստ, առավել հավասարակշիռ դիրքորոշում:
Հայաստանը միջազգային կառույցներում մշտապես ընդառաջել է սերբական կողմի խնդրանքներին եւ ակնկալում է համարժեք մոտեցում սերբական կողմից, հատկապես Հայաստանի համար հույժ կարեւոր քաղաքական հարցերում»:
Այնուհետեւ Գալուստ Սահակյանը սերբ գործընկերոջն է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ տեղի ունեցող զարգացումները, ադրբեջանական կողմից իրականացվող վայրագությունները եւ փաստել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը խնդիրների խաղաղ լուծման կողմնակիցն է:ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը մեկ անգամ եւս շնորհակալություն է հայտնել Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին Սերբիայի Նախագահի մասնակցության համար եւ Մայա Գոյկովիչին հրավիրել Հայաստանի Հանրապետություն:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ Սերբիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահը երախտագիտություն է հայտնել միջազգային կառույցներում, հատկապես ԵԽԽՎ-ում հայկական կողմի հետ արդյունավետ աշխատանքի համար: «ԵԽԽՎ-ում հայ-սերբական համատեղ արդյունավետ աշխատանքը պետք է օրինակ ծառայի միջազգային մյուս հարթակներում հայ-սերբական համագործակցության համար»,-հավելել է տիկին Գոյկովիչը:
Սերբիայի խորհրդարանի ղեկավարն ընդունել է ՀՀ ԱԺ նախագահի հրավերը եւ վստահեցրել, որ մոտ ապագայում պաշտոնական այց կկատարի Հայաստանի Հանրապետություն: Հանդիպման ավարտին Մայա Գոյկովիչը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին. «Հայտնում եմ իմ խորին երախտագիտությունը Հայաստանի Հանրապետությանը, որ աջակցում է մեզ Սերբիայի ինքնության եւ բազմաթիվ, մեզ համար չափազանց կարեւոր հարցերում»:

Спикер парламента Армении предложил коллеге из Сербии развивать сотрудничество в международных структурах 10/21/2015 13:06 | Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян в ходе встречи с председателем Национального Собрания Сербской Республики Майей Гойкович обсудил вопросы развития армяно-сербского парламентского сотрудничества. Встреча состоялась в швейцарской Женеве в рамках 133-й ассамблеи Межпарламентского Союза, сообщает пресс-служба армянского парламента.
Спикер НС Армении придал важность активизации политического диалога между двумя странами, обсуждениям по представляющим взаимный интерес вопросам, которые существенно посодействуют укреплению атмосферы взаимного доверия и тесного сотрудничества. Говоря о многостороннем сотрудничестве, Г.Саакян, в частности, отметил: “Считаю необходимым на международной арене придерживаться в отношении друг друга благоприятной, максимально взвешенной позиции. Армения в международных структурах всегда шла навстречу сербской стороне и надеется на адекватный подход сербской стороны, особенно в крайне важных для Армении политических вопросах”. Затем Г.Саакян представил г-же Гойкович текущие развития вокруг Нагорно-Карабахского конфликта, проявляемый азербайджанской стороной вандализм и отметил, что РА – сторонник мирного разрешения проблем. Глава армянского парламента вновь поблагодарил президента Сербии за участие в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян и пригласил Майю Гойкович в Армению.
Председатель НС Сербской Республики, поблагодарив за встречу, выразила признательность за продуктивную работу с армянской стороной в международных структурах, особенно в ПАСЕ. “Армяно-сербская совместная плодотворная работа в ПАСЕ должна служить примером для армяно-сербского сотрудничества на других международных площадках”, - добавила г-жа Гойкович.
Глава парламента Сербии приняла приглашение председателя НС РА и заверила, что в ближайшем будущем совершит официальный визит в Армению. В завершение встречи Майя Гойкович подчеркнула: “Выражаю свою глубокую благодарность Республике Армения, поддерживающей нас в проблеме идентичности Сербии и в многочисленных, весьма для нас важных вопросах”.