ՍԴ-ն բավարարեց երկու ԶԼՄ-ների դիմումները. վեճի առարկա դրույթները դիմողների նկատմամբ կիրառվել են այլ մեկնաբանությամբ 10/20/2015   13:54  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սահմանադրական դատարանն այսօր՝ հոկտեմբերի 20-ին, ըստ էության բավարարեց «Հրապարակ» օրաթերթի եւ «iLur.am» լրատվական կայքի հիմնադիր «Ստարտ Մեդիա» ՍՊԸ-ի դիմումները:
Գրավոր ընթացակարգով քննության առնելով երկու ԶԼՄ-ների դիմումների հիման վրա միավորված գործը, ՍԴ-ն ոչ միայն իր դիրքորոշումը հայտնեց վիճարկված հոդվածների վերաբերյալ, այլև իր որոշման մեջ արձանագրեց, որ դիմողների նկատմամբ կայացված վերջնական դատական ակտերը նոր հանգամանքների հիմքով օրենքով սահմանված կարգով ենթակա են վերանայման, քանի որ վեճի առարկա դրույթները դիմողների նկատմամբ կիրառվել են այլ մեկնաբանությամբ:
Վիճարկված` «Զանգվածային լրատվության մասին» ՀՀ օրենքի 5-րդ հոդվածի՝ Տեղեկատվության աղբյուրների պաշտպանությունը, 2-րդ մասի կապակցությամբ ՍԴ-ն որոշեց, որ այն  համապատասխանում է Սահմանադրությանը` այսօրվա որոշման մեջ ՍԴ-ի կողմից բացահայտված սահմանադրաիրավական բովանդակության շրջանակներում:
««Զանգվածային լրատվության մասին» ՀՀ օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասի սահմանադրաիրավական բովանդակությունը հանգում է նրան, որ իրավունքի գերակայությամբ առաջնորդվող ժողովրդավարական պետությունում իրավական որոշակիության եւ իրավունքների սահմանափակման համաչափության սկզբունքներից ելնելով, տեղեկատվության աղբյուրի բացահայտման օրինական շահը գերակա կարող է ճանաչվել այն չբացահայտելու հանրային շահից այն դեպքերում, երբ աղբյուրի բացահայտումն անհրաժեշտ է անձի կյանքի պաշտպանության, ծանր, առանձնապես ծանր հանցագործությունը կանխելու կամ ծանր, առանձնապես ծանր հանցանքի մեջ մեղադրվող անձի դատական պաշտպանությունն ապահովելու համար: Այդ իրավապայմաններից առնվազն մեկի առկայությունը միայն իրավաչափ հիմք կարող  է հանդիսանալ օրենքով սահմանված կարգով ու վեճի առարկա դրույթում նախատեսված այլ հիմքերի առկայության դեպքում տեղեկատվության աղբյուրի բացահայտման համար»,-հայտարարեց ՍԴ որոշման եզրափակիչ մասն ընթերցած ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը:
ՍԴ-ն որոշեց նաև, որ վիճարկված` ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 14-րդ հոդվածի 2-րդ մասը, 41-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետը եւ 279-րդ հոդվածը համապատասխանում են ՀՀ  սահմանադրությանը` ՍԴ-ի կողմից այս որոշման մեջ արձանագրված իրավակարգավորումների շրջանակներում:
Ըստ ՍԴ-ի, վերոհիշյալ դրույթների սահմանադրաիրավական բովանդակության շրջանակներում չի կարող «այլ հաղորդումների գաղտնիության բացահայտման» արտահայտության մեջ ընդգրկվել տեղեկատվության աղբյուրի բացահայտումը, ինչն ունի այլ նյութաիրավական հիմք եւ ինքնուրույն իրավակարգավորման առարկա է:
«Մենք ամբողջությամբ բավարարված ենք Սահմանադրական դատարանի որոշումից: Եռամսյա ժամկետում դիմելու ենք Վճռաբեկ դատարան և պահանջելու ենք գործի վերաբացում»,-ՍԴ-ի որոշման հրապարակումից հետո լրագրողներին հայտնեց իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը, ով  իրավաբան Արա Ղազարյանի հետ միասին ՍԴ-ում «Հրապարակ»-ի պաշտոնական ներկայացուցիչն էր:
16:14 17/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ. Քաղաքացիական գործերով բացառապես փաստաբանի միջոցով վճռաբեկ բողոք ներկայացնելու պահանջը հակասում է Սահմանադրությանը
16:32 27/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրգենտինայի դատավորը ՀՀ Սահմանադրական դատարանում
10:12 14/11/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրի վերաբերյալ ՍԴ որոշումը՝ առաջիկա ժամերին
18:39 04/11/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԿուտակային կենսաթոշակների սահմանադրականության վերաբերյալ գործը ՍԴ-ն քննության կառնի 2015թ-ի մարտի 31-ին
18:30 04/11/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ն ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը քննության կառնի նոյեմբերի 14-ին
14:58 02/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ն վերադարձել է արձակուրդից, սակայն առայժմ գործում է ոչ լրիվ կազմով
15:38 20/08/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ն քննության է ընդունել սնանկության վերաբերյալ գործի ավարտի հետևանքների սահմանադրականությունը որոշելու գործը

КС удовлетворил заявления СМИ по делу об обязательном раскрытии источника информации 10/20/2015   16:27  |  Актуальная тема
Конституционный суд во вторник удовлетворил по существу заявления ежедневника “Грапарак” и учредителя новостного сайта “iLur.am” – ООО “Спарт Медиа”.
КС, взяв на рассмотрение в порядке письменной процедуры объединенное дело на основе заявлений СМИ, постановил, что вынесенные в отношении заявителей окончательные судебные акты в установленном законом порядке подлежат пересмотру по вновь открывшимся обстоятельствам ввиду применения оспариваемых положений в отношении заявителей с иной трактовкой.
Что касается части 2статьи 5(защита источника информации) закона РА “О средствах массовой информации”, то КС постановил, что она соответствует Конституции.
Конституционно-правовое содержание части 2 статьи 5 закона РА “О средствах массовой информации” ведет к тому, что, исходя из принципов правовой определенности и соразмерности ограничения прав в руководствующемся верховенством права демократическом государстве признание приоритета законного интереса в раскрытии источника информации над общественным интересом возможно в тех случаях, когда раскрытие источника необходимо для защиты жизни человека, предотвращения тяжкого или особо тяжкого преступления, обеспечения судебной защиты лица, обвиняемого в особо тяжком преступлении. Наличие по меньшей мере одного из этих правовых условий может служить правомерным основанием для раскрытия источника информации в установленном законом порядке и в случае наличия иных оснований, предусмотренных в положении, ставшем предметом спора”,- заявил председатель КС Гагик Арутюнян, зачитав резолютивную часть постановления.
КС постановил также, что оспариваемые ч. 2 ст. 14, п. 1 ч.2 ст.41 и ст. 279 УПК РА соответствуют Конституции РА в рамках норм правового регулирования, констатированных КС в решении.
Согласно КС, в рамках конституционно -правового содержания вышеупомянутых положений раскрытие источника информации не может быть включено в определение “раскрытие тайны иных сообщений”, которое имеет иную материально-правовую основу и само по себе является предметом правового регулирования.