Գալուստ Սահակյանը Կանադայի Սենատի ղեկավարի հետ քննարկել է երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը 10/20/2015   15:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը Ժնեւում՝ Միջխորհրդարանական միության 133-րդ վեհաժողովի շրջանակում, հանդիպել է Կանադայի Սենատի խոսնակ Լեո Հուսակոսի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Գալուստ Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել Կանադայի Սենատի խոսնակին հանդիպման համար եւ փաստել, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Կանադայի հետ բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանը եւ խորացմանը երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերով: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել Լեո Հուսակոսի՝ երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ հարաբերություններն ամրապնդելու եւ փոխգործակցությունը խթանելու պատրաստակամությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը մասնավորապես նշել է. «Մեր խորհրդարանների համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում կրում է մշտական եւ կառուցողական բնույթ: Մենք երախտապարտ ենք կանադական կողմին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում Հայաստանի կարգավիճակի բարձրացմանը հետեւողականորեն աջակցելու համար»:
Խոսելով հայ-կանադական բարեկամական հարաբերությունների մասին՝ Գալուստ Սահակյանը համոզմունք է հայտնել, որ Կանադայի անկեղծ վերաբերմունքը հայ ժողովրդի նկատմամբ դրսեւորվել է նաեւ 2002 թվականին, երբ Կանադայի Սենատի կողմից ընդունվել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ, որը վերահաստատվել է այս տարվա մայիսին: ԱԺ նախագահը նշել է, որ այս ամենը եւս մեկ անգամ ապացուցում է Կանադայի դիրքորոշումը, ըստ որի՝ մարդկության դեմ իրագործված նման ոճիրները պետք է դատապարտվեն եւ կանխարգելվեն:
«Մենք բարձր ենք գնահատում նաեւ Կանադայի հավասարակշռված եւ չեզոք դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ»,-եզրափակել է իր խոսքը Գալուստ Սահակյանը:
Կանադայի Սենատի խոսնակ Լեո Հուսակոսը, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար, նշել է, որ երկու երկրները սերտորեն համագործակցում են:
«Կանադան օրհնված է, որ իր հասարակության մասն են կազմում նաեւ հայերը: Մենք հպարտանում ենք նրանցով»,-նշել է Սենատի խոսնակը:
Լեո Հուսակոսը վստահեցրել է, որ հայ-կանադական համագործակցությունը կշարունակվի եւ ավելի կամրապնդվի: Կանադայի Սենատի ղեկավարի խնդրանքով ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումներին եւ սպառիչ պատասխաններ տվել ադրբեջանական ագրեսիայի եւ հայկական հակազդեցության վերաբերյալ:
Կողմերը խոսել են նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում սպասվող սահմանադրական բարեփոխումների մասին:
Հանդիպման ավարտին Սենատի խոսնակն ընդունել է Գալուստ Սահակյանի հրավերը եւ հայտնել, որ հաջորդ տարի պաշտոնական այց կկատարի Հայաստան:

Спикер НС Армении обсудил с канадским коллегой вопросы развития межпарламентского сотрудничества 10/20/2015 15:13 | Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян в рамках 133-й ассамблеи Межпарламентского Союза (МПС) в Женеве встретился со спикером Сената Канады Лео Гусакосом. В ходе встречи были обсуждены вопросы развития межпарламентского сотрудничества, сообщает пресс-служба армянского парламента.
Галуст Саакян поблагодарил спикера Сената Канады за встречу и отметил, что Армения придает большое значение развитию и углублению дружественных отношений с Канадой в двустороннем и многостороннем форматах. Глава НС высоко оценил готовность Лео Гусакоса к упрочению отношений и поощрению взаимодействия между парламентами двух стран.
Председатель НС РА, в частности, отметил: “Сотрудничество наших парламентов в рамках международных организаций носит постоянный и конструктивный характер. Мы признательны канадской стороне за последовательное содействие повышению статуса Армении в Международной организации Франкофонии”.
Говоря об армяно-канадских дружественных отношениях, Г.Саакян выразил уверенность, что искреннее отношение Канады к армянскому народу выразилось также в 2002 г., когда Сенатом Канады была принята признающая Геноцид армян резолюция, подтвержденная в мае этого года. Председатель НС отметил, что все это еще раз доказывает позицию Канады, – подобные преступления против человечества должны быть осуждены и предупреждены.
“Мы высоко ценим также взвешенную и нейтральную позицию Канады по Нагорно-Карабахской проблеме”, - заключил свое слово Г.Саакян.
Спикер Сената Канады Лео Гусакос, поблагодарив за встречу, отметил тесное сотрудничество двух стран.
“Благословенна Канада, имеющая в своем обществе также армян. Мы гордимся ими”, - отметил спикер Сената.
Лео Гусакос заверил, что армяно-канадское сотрудничество продолжится и еще более окрепнет. По просьбе главы Сената Канады Председатель НС РА коснулся последних событий вокруг Нагорно-Карабахской проблемы и дал исчерпывающие ответы относительно азербайджанской агрессии и армянском отпоре ей.
Стороны коснулись также предстоящих конституционных реформ в РА.
В завершение встречи спикер Сената принял приглашение Г.Саакяна и сообщил, что совершит официальный визит в Армению в следующем году.