«Մեր բանտերում կան անմեղ մարդիկ». Լրագրողը` քրեական գործերի վերաբացման մերժումների մասին 10/20/2015   12:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մեկ շնչին բաժին ընկող ցմահ դատապարտվածների քանակով ՀՀ-ը Եվրոպայում առաջին տեղում է: Այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում նշեց Հետաքննող լրագրող, «Անմեղության հայկական ծրագիրը» ՀԿ նախագահ Զարուհի Մեջլումյանը` հավելելով, որ ցմահ դատապարտվածների 4-օրյա հացադուլով բարձրացված պահանջների շուրջ իրենք մի քանի անգամ հանդիպել են նախկին արդարադատության նախարարների հետ, բայց որևէ փոփոխություն չի եղել:
«Կամք չկա՝ անդրադառնալու հին գործերին, կամք չկա՝ անդրադառնալու հնարավոր դատական սխալներին, իսկ այն, որ մեր բանտերում կան անմեղ մարդիկ, դրա մասին ես բարձրաձայն հայտարարում եմ, և այս պատասխանատու հայտարարությունն ինձ անել թույլ է տալիս այն, որ նման դատական սխալներ կան բոլոր երկրներում»,- ասաց Զարուհի Մեջլումյանը` հավելելով, որ երբ մասնագիտական գործունեության ընթացքում հնարավորություն է ունեցել ուսումնասիրել դատական արխիվը, համոզվել է, որ «ՀՀ-ում ընտրովի արդարադատություն է գործում»:
Լրագրողը նաև հայտնեց, որ մի շարք գործերով, որոնցով նոր երևան եկած հանգամանքներ են առկա, վերաբացման մասին միջնորդություններն արդեն ՀՀ գլխավոր դատախազությունը մերժման որոշումներ է կայացրել:

Армянская журналистка обеспокоена отсутствием воли у правоохранителей к выявлению возможных судебных ошибок 10/20/2015   13:10  |  Лента новостей
По числу пожизненно осужденных на душу населения Армения занимает первое место в Европе, сообщила на пресс-конференции во вторник председатель общественной организации "Армянский проект невиновности", журналистка Заруи Меджлумян.
Она также проинформировала, что они несколько раз встречались с бывшим министром юстиции для обсуждения требований, затронутых заключенными в ходе четырехдневной голодовки.
“Нет воли для обращения к старым делам, нет воли к выявлению возможных судебных ошибок. А то, что в наших тюрьмах отбывают наказание невинные люди, я говорю об этом во всеуслышание. Делать подобное ответственное заявление мне позволяет тот факт,что судебные ошибки встречаются во всех странах”, - отметила Заруи Меджлумян. По ее словам, "когда ей по роду деятельности представилась возможность изучить архив, она убедилась в том, что в Армении действует избирательное правосудие".
Журналистка также сообщила, что Генпрокуратура РА уже вынесла решения об отклонении ходатайств о пересмотре ряда дел по вновь открывшимся обстоятельствам.