Կանանց ներգրավվածությունը քաղաքական գործընթացներին պետք է երաշխավորված լինի օրենքով. Էդմոն Մարուքյան 10/19/2015   13:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը հաղորդագրությամբ է հանդես եկել՝ «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծ շրջանառության մեջ դնել ու վերաբերյալ: Այս մասին տեղեկացնում է պատգամավորի գրասենյակը:
Ըստ պատգամավորի՝ նախագծի ներկայացման համար հիմք են ծառայել հետևյալ հանգամանքները.
«Հայաստանի Հանրապետության 5-րդ գումարման Ազգային ժողովում կին պատգամավորները 13-ն են, ինչը կազմում է խորհրդարանի 9.92%-ը, մինչդեռ համաձայն Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքի 108-րդ հոդվածի  2-րդ մասի և 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ պարբերության՝ կուսակցությունների նախընտրական ցուցակներն այնպիսի սկզբունքով են կազմվում, որ կանայք դրանցում առնվազն 20% մասնակցություն ունեն: Այսինքն, պատգամավորի կին թեկնածուների կեսից ավելին մանդատը զիջում է տղամարդկանց՝ ինքնաբացարկի մասին դիմում ներկայացնելու միջոցով, ինչով կանանց մասնակցությունն օրենսդիր իշխանությունում ընթացող քաղաքական գործընթացներին դառնում է ֆորմալ կամ սիմվոլիկ բնույթ կրող երևույթ:
Հայաստանի քաղաքական համակարգի սխալ ձևավորված ավանդույթ է դարձել կին թեկնածուներով կուսակցության ընտրական ցուցակի համալրումը և այնուհետև, կուսակցության խորհրդարան անցնելու պարագայում, կանանց կողմից ինքնաբացարկի դիմում ներկայացնելը և մանդատը հաջորդող համարներում գտնվող պատգամավորի տղամարդ թեկնածուներին փոխանցելը:
Այսպիսով, սույն նախագիծը նպատակ ունի այս արատավոր պրակտիկան օրենքի ուժով արգելելը, ինչպես նաև որպեսզի բոլոր այն դեպքերում, երբ կին պատգամավորն այլ պաշտոն է ստանձնում կամ հրաժարվում է մանդատից պատգամավորական գործունեության իրականացման ընթացքում, կրկին նրա մանդատը փոխանցվի ընտրական ցուցակում ընդգրկված հաջորդ կին թեկնածուին: Այսինքն, խորհրդարանում կպահպանվի կուսակցության ընտրական ցուցակով ձևավորված՝ կանանց և տղամարդկանց միջև համամասնությունը:
Ներկայացված նախագծի ընդունմամբ հնարավոր կլինի պահպանել համամասնական ընտրակարգով ընտրված կանանց տեղերը կանանց համար»:

Участие женщин в политическом процессе в Армении должно быть закреплено законом 10/19/2015 14:41 | Лента новостей
Вовлеченность женщин в политический процесс в Армении должна быть закреплена законом. Об этом говорится в заявлении депутата Национального Собрания Армении Эдмона Марукяна по поводу законопроекта о внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс РА и введении его в обращение.
По словам парламентария, поводам для представления законопроекта послужили следующие обстоятельства.
“Женщин-депутатов в Национальном Собрании 5-го созыва – 13 человек, что составляет 9.92% от общего числа парламентариев. Между тем в соответствии с частью 2 статьи 108 и параграфа 2 части 2 статьи 155 Избирательного кодекса РА, предвыборный список партий составляется по такому принципу, чтобы доля участия женщин в нем хотя бы достигла 20%. То есть, женщины-кандидаты в депутаты уступают свой мандат мужчинам путем подачи заявления о самоотводе, что делает участие женщин в политических процессах, протекающих в законодательной ветви власти, формальным или символичным”, - считает депутат.
В заявлении также отмечается, стало дурной традицией укомплектование избирательных списков партий женщинами-кандидатами с последующей подачей ими заявления о самоотводе в случае прохода в парламент и передачей мандата следующему в списке мужчине-кандидату.
“Настоящий проект имеет целью запретить эту порочную практику по закону, а также закрепить в законе положение, согласно которому мандат будет передаваться следующему в избирательном списке женщине-кандидату в случае, если женщина-депутат отказывается от мандата или в связи с ее переходом на другую должность. То есть в парламенте будет поддерживаться образовавшееся в избирательном списке партии среднее соотношение между количеством мужчин и женщин. С принятием представленного проекта можно будет сохранить места для женщин, избранных по пропорциональному списку”, - говорится в заявлении.