Գալուստ Սահակյանը հանդիպել է Նաբիհ Բըրրիի հետ 10/19/2015 18:04 | ԼՐԱՀՈՍ
Միջխորհրդարանական միության 133-րդ վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Ժնեւ (Շվեյցարիա) մեկնած ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 18-ին հանդիպում է ունեցել Լիբանանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Նաբիհ Բըրրիի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող, միջազգային հարթակներում եւ տարբեր ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Գալուստ Սահակյանը, հանդիպման ընթացքում խոսելով երկու երկրների փոխհարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցերի շուրջ, ընդգծել է միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը, որը, ըստ խորհրդարանի ղեկավարի, կարեւոր է փոխշահավետ համագործակցության հիմքերի ամրապնդման գործում:
«Միջխորհրդարանական կապերը միջպետական հարաբերությունների կարեւոր բաղադրիչն են. խորհրդարանների մակարդակով շփումների ակտիվացումը, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափով նպաստում է փոխըմբռնման եւ փոխվստահության ամրապնդմանը»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Լիբանանի Ազգային ժողովի նախագահ Նաբիհ Բըրրին շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար եւ վստահեցրել, որ Լիբանանը Հայաստանի կողքին է: Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասին՝ Լիբանանի խորհրդարանի ղեկավարը վերահաստատել է իր վերաբերմունքը. Լիբանանն այս հարցում էլ է աջակցում Հայաստանի Հանրապետությանը:
Անդրադառնալով Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձություններին՝ պարոն Բըրրին ցավով նշել է, որ սպառված են խնդրի՝ խաղաղ ճանապարհով լուծման բոլոր հնարավորությունները, ուստի անհրաժեշտ է Սիրիայում պարզապես ուժով դադարեցնել տեղի ունեցող վայրագությունները:

Набих Берри: Ливан поддерживает Армению в карабахском вопросе 10/19/2015 18:39 | Лента новостей
Прибывшая накануне в Женеву на 133-ю Ассамблею Межпарламентского Союза (МПС) делегация во главе с председателем Национального Собрания Армении Галустом Саакяном встретилась со спикером парламента Ливана Набихом Берри. Как передает пресс-служба армянского парламента, в ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся развития отношений между двумя странами, сотрудничества на международных площадках и в различных сферах.
Галуст Саакян, говоря на встрече о взаимоотношениях двух стран, подчеркнул необходимость развития межпарламентского сотрудничества, которое, по мнению главы НС, важно для упрочения основ взаимовыгодного сотрудничества.
“Межпарламентские связи – важный компонент межгосударственных отношений: активизация контактов на уровне парламентов как в двустороннем, так и многостороннем форматах содействует укреплению взаимопонимания и взаимного доверия”, - отметил спикер НС Армении.
Председатель Национального Собрания Республики Ливан Набих Берри поблагодарил за встречу и заверил, что Ливан всегда рядом с Арменией. Говоря о Нагорно-Карабахской проблеме, глава ливанского парламента подтвердил свое отношение: в данном вопросе Ливан также поддерживает РА.
Коснувшись сирийских событий, г-н Берри с сожалением отметил, что исчерпаны все возможности мирного решения проблемы, посему необходимо просто силой прекратить зверства в Сирии.