ՀՀ սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը պաշտոնապես հրապարակվեց 10/16/2015   15:58  |  ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐ
Դեկտեմբերի 6-ին հանրաքվեի դրվելիք՝ ՀՀ սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը, «Հանրաքվեի մասին» օրենքի պահանջին համապատասպան, պաշտոնապես հրապարակվել է:
Նախագիծը տեղադրվել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի համացանցային կայքում, նաև՝ հրապարակվել Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական տեղեկագրի հոկտեմբերի 13-ի հատուկ թողարկման մեջ, ՀՀ հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում (http://www.azdarar.am), «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթի հոկտեմբերի 16-ի համարում:
«Հանրաքվեի մասին» օրենքն սահմանում է, որ համաժողովրդական քննարկումներ կազմակերպելու նպատակով հանրաքվեի դրվող նախագիծը հրապարակվում է «Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական տեղեկագրում», պետական մարմինների հիմնած զանգվածային լրատվության միջոցներով՝ ի լուր բոլորի, հանրաքվեի անցկացման օրվանից ոչ ուշ, քան 40 օր առաջ:

Официально обнародован проект изменений в Конституцию Армении 10/16/2015   16:22  |  Документация
Проект изменений в Конституцию Армении официально обнародован в соответствии с требованием закона РА “О референдуме”.
Текст проекта размещен на веб-сайте Центральной избирательной комиссии, а также 13-м специальном номере официальных ведомостей Республики Армения от 13 октября, на официальном интернет-сайте публичных уведомлений РА(http://www.azdarar.am) и номере газеты “Республики Армения” от 16-го октября.
Закон “О референдуме” гласит, что проект, выносимый на референдум с целью организации всенародного обсуждения, публикуется для всеобщего сведения в "Официальных ведомостях Республики Армения", в средствах массовой информации, учрежденных государственными органами, не позднее, чем за 40 дней до дня проведения референдума.
С проектом реформы Конституции Армении на армянском языке можно ознакомиться здесь.
Напомним, с 10-го октября стартовала агиткампания к референдуму по реформе Основного закона страны.
Референдум по изменениям в Конституцию Армении назначен на 6 декабря текущего года. Соответствующий указ президент Армении Серж Саргсян подписал 8 октября.5 октября парламент Армении дал согласие на проведение референдума.