Հացադուլ հայտարարած ցմահ դատապարտյալների հարազատները սպառնում են նստացույցով ու հացադուլով. «Հրապարակ» 10/15/2015   09:00  |  Մամուլ
«Հրապարակ»-ը գրում է, որ հացադուլ հայտարարած ցմահ դատապարտյալների հարազատներն այսօր հավաքվելու են կառավարության շենքի առջև և պահանջելու են հանդիպում վարչապետի, արդարադատության նորանշանակ նախարարի՝ Արփինե Հովհաննիսյանի հետ։
«Նոր նախարար է, նրան անակնկալ կմատուցենք։ Գուցե ցմահ դատապարտյալների մասին լսած չլինի, գնանք ասենք, որ իշխանությունների կողմից անտեսված ցմահ դատապարտյալներ կան և ցանկանում են, որ իրենց մասին, նորանշանակ նախարար ջան, հիշես»,–ասաց հացադուլ հայտարարած ցմահ դատապարտյալներից մեկի հարազատը։
Նրանց պահանջն այն է, որ օրենքի պայմանական վաղաժամկետ ազատման դրույթը գործի և իրենց վրա էլ տարածվի «եթե վաղը մեզ դրական պատասխան չտվեցին, մենք հարազատներով անժամկետ   նստացույց և հացադուլ կանենք»,- երեկ ասել է մեր զրուցակիցը։
Լրատվամիջոցը հիշեցնում է, որ նախօրեից ցմահ ազատազրկված 53 դատապարտյալներ անժամկետ հացադուլ են հայտարարել»,- գրում է թերթը։

“Грапарак”: Родные объявивших голодовку пожизненно oсужденных грозят бессрочной акцией протеста 10/15/2015   09:59  |  Пресса
Родственники объявивших голодовку пожизненно oсужденных соберутся сегодня возле здания правительства и потребуют встречи с премьер-министром и новоназначенным министром юстиции Арпине Ованнисян, пишет газета “Грапарак”(“Площадь”).
Мы преподнесем новому министру сюрприз. Возможно, она ничего не слышала о пожизненно заключенных. Мы скажем, что есть забытые властями пожизненно заключенные, и они желают, чтобы новый министр юстиции вспомнил о них”, - сказал родственник одного из осужденных.
Они требуют привести в действие положение закона об условном досрочном освобождении, которое распространялось бы также на них. “Если завтра нам не дадут положительного ответа, то родственники осужденных начнут бессрочную сидячую манифестацию и голодовку”, - сказал накануне собеседник издания.