Շանթ Հարությունյանի և մյուսների գործով գանգատը գրանցվել է և ոչ թե՝ ընդունվել. Ինեսսա Պետրոսյան 10/15/2015   12:49  |  Քրեական խրոնիկոն
«Ցեղակրոն» կուսակցության առաջնորդ Շանթ Հարությունյանի և Երևանի կենտրոնում  2013թ. նոյեմբերի 5-ի դեպքերի գործով ևս տասը դատապարտյալների միասնական գանգատը գրանցվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից:
Ինչպես «Մեդիա կենտրոն»-ում լրագրողների հետ այսօրվա հանդիպմանը նշեց նրանց ներկայացուցիչ, փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը, ինքն անձամբ գանգատը ներկայացրել է սեպտեմբերի 15-ին և  ՄԻԵԴ-ից արդեն պատասխան է ստացել, որ հոկտեմբերի 1-ին գանգատը գրանցվել է, ինչն աննախադեպ է ՄԻԵԴ-ի համար:
Ի.Պետրոսյանն միաժամանակ ընդգծեց, որ սխալ տեղեկություն էր տարածվել, թե գանգատն ընդունվել է՝ խոսքը գնում է  գանգատի գրանցման մասին:
Ի. Պետրոսյանն ու իր վստահորդները ՄԻԵԴ-ից խնդրում են ճանաչել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերի և  11-րդ հոդվածի 1-ին մասի խախտումները:  Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասն առնչվում է արդար դատաքննության իրավունքին, իսկ հոդվածի   2-րդ մասը՝  անմեղության կանխավարկածին:
Կողմը, մասնավորապես,  գտնում է, որ Շանթ Հարությունյանի ու մյուսների գործով 134 էջից կազմված դատավճիռը կայացվել է աննախադեպ հապճեպ, երկու ժամվա ընթացքում, որոշ ամբաստանյալների մասով խախտվել են  վերջին խոսքի ու պաշտպան ունենալու իրավունքները,  իսկ Շ.Հարությունյանի հանդեպ խախտվել է  անմեղության կանխավարկածի սկզբունքը:
Ըստ փաստաբանի, խախտվել է նաև ՄԻԵԿ 11-րդ հոդվածի 1-ին մասը՝  խաղաղ հավաքների ազատության իրավունքը: Ի.Պետրոսյանը նշեց, որ սադրիչների միջոցով նոյեմբերի 5-ի դեպքերը հրահրվել են և առաջադրվել  «անհիմն ու  խայտառակ»  խուլիգանության   քրեական  մեղադրանք, որով դատարանը նրանց մեղավոր է ճանաչել:

ЕСПЧ зарегистрировал, а не принял к производству жалобу Шанта Арутюняна и других фигурантов ноябрьского инцидента в центре Еревана - адвокат 10/15/2015   13:47  |  Криминальная хроника
Совместная жалоба лидера партии “Цехакрон” Шанта Арутюняна и других фигурантов ноябрьского инцидента двухгодичной давности в центре Еревана зарегистрирована Европейским судом по правам человека.
Как отметила на встрече с журналистами в четверг представляющая их интересы адвокат Инесса Петросян, 15 сентября с.г. она лично подала жалобу и получила уже от Евросуда ответ, который гласит, что жалоба была зарегистрирована 1 октября, что является беспрецедентным для ЕСПЧ.
И. Петросян при этом внесла ясность в сообщения СМИ, которые распространили неверную информацию. Речь идет о регистрации жалобы, а не о принятии ее к производству.
Инесса Петросян и ее доверители просят ЕСПЧ признать нарушения частей 1 и 2 статьи 6 и части 1 статьи 11 Европейской конвенции по правам человека. Часть 1 статьи 6 касается права на справедливое судебное разбирательство, а часть 2 – презумпции невиновности.
Сторона, в частности, считает, что состоящий из 134 страниц приговор в отношении Шанта Арутюнян и его соратников был вынесен с беспрецедентной скоропалительностью, в течение двух часов. Имело место нарушение права некоторых подсудимых на последнее слово и права на адвоката. В случае с Шантом Арутюняном имело место нарушение принципа презумпции невиновности.
Адвокат заявила также о нарушении части 1 статьи 11 Европейской конвенции по правам человека(право на свободу собраний). И. Петросян отметила, что ноябрьские события – дело рук провокаторов, а в отношении подсудимых было выдвинуто “беспочвенное и позорное” обвинение в хулиганстве, по которому суд признал их виновными.