Պրոբացիոն ծառայության մասին օրենքը շուտով կներկայացվի քննարկման 10/14/2015 11:54 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Քրեական արդարադատության ոլորտի օրենսդրությունում արմատական փոփոխություններ են նախատեսվում: Այս մասին այսօր «ՀՀ-ում ազատազրկման հետ չկապված պատիժների և միջոցների կիրառումը. առկա խնդիրները և լուծման հնարավոր ուղիները» թեմայով քննարկման ընթացքում հայտարարեց Ադարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը` հավելելով, որ օրենսդրական նախաձեռնություններն արդեն ընթացքի մեջ են, և դրանցում հաշվի են առնվել ոչ միայն միջազգային փորձը, այլև` Հայաստանի առանձնահատկությունները:
«Ամենակարևոր շեշտադրումներից մեկը այն է, որ փոխվելու է այս ոլորտում գաղափարախոսությունը»,- ասաց փոխնախարարը:
Ինչ վերաբերում է ազատության հետ չկապված պատժատեսակների կիրառման ընդլայնմանն ուղղված Պրոբացիայի ծառայության ներդրման աշխատանքներին, Սուրեն Քրմոյանը տեղեկացրեց, որ այս ուղղությամբ բավական աշխատանք է կատարվել:
Ի դեպ, համապատասխան օրենքի նախագիծն արդեն ներկայացվել է միջազգային փորձաքննության, և եզրակացության ստացումից հետո օրենքի նախագծի նախնական տարբերակը կհրապարակվի ու կներկայացվի քննարկման:
Այսօր կայացած քննարկումը նախաձեռնած «Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ» ՀԿ տնօրեն Արման Դանիելյանն էլ նշեց, որ կալանավորումը ծայրահեղ խափանման միջոց է համարվում, և պետք է շատ ծայրահեղ դեպքերում կիրառվի, մինչդեռ Հայաստանում այն ամենալայն տարածում ունեցող խափանման միջոցն է:
«Դատարանները գրեթե միշտ բավարարում են կալանավորման միջոցները և դատական դեպարտամենտի տվյալներով 2014 թվականին 94,5 միջնորդությունները բավարարել են»,- ասաց նա:

Закон о пробационной службе скоро будет представлен на рассмотрение 10/14/2015 12:18 | Актуальная тема
Закон о пробационной службе скоро будет представлен на рассмотрение. Соответствующая информация была обнародована в ходе состоявшегося в среду обсуждения на тему “Применение в Армении наказаний и мер, не связанных с лишением свободы: существующие проблемы и возможные пути решения”.
Соответствующий законопроект уже представлен международным экспертам. После получения заключения, предварительный вариант проекта будет обнародован и вынесен на рассмотрение.
По словам заместителя министра юстиции Армении Сурена Крмояна, в сфере уголовного правосудия назревают коренные изменения.
“Разработаны ряд законодательных инициатив, в которых учтены как международный опыт, так и особенности Армении”, - сказал он.
Крмоян также отметил, что одним из важных акцентов является изменение идеологии.
В свою очередь директор общественной организации “Институт гражданского общества” Арман Даниелян отметил, что мера пресечения в виде заключения под стражу считается крайней мерой и должна применяться лишь в крайних случаях. Между тем в Армении эта мера пресечения является наиболее распространенной.
“Суды почти во всех случаях удовлетворяют ходатайства об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу. По данным судебного департамента на 2014 год, было удовлетворено 94.5% прошений”.