Համաժողովրդական քննարկում կազմակերպելու նպատակով Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը կհրապարակվի մինչև հոկտեմբերի 17-ը 10/14/2015 15:12 | Սահմանադրական բարեփոխումներ
Սահմանադրության փոփոխությունների համաժողովրդական քննարկում կազմակերպելու նպատակով մինչև հոկտեմբերի 17-ը կհրապարակվի հանրաքվեի դրվելիք նախագիծը:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 10-ից մեկնարկել է Սահմանադրության փոփոխությունների դեկտեմբերի 6-ի հանրաքվեի քարոզչությունը: Այն կտևի մինչև դեկտեմբերի 4-ի ժամը 24-ը:
«Հանրաքվեի մասին» օրենքի համաձայն՝ հանրաքվեի քարոզչությունն սկսվում է հանրաքվե անցկացնելու մասին ՀՀ Նախագահի հրամանագրի պաշտոնական հրապարակման օրվանից և ավարտվում քվեարկության օրվանից մեկ օր առաջ:
«Հանրաքվեի մասին» օրենքով ամրագրված է, որ հանրաքվեի դրված հարցի վերաբերյալ օրենքով չարգելված ձևերով և միջոցներով քարոզչություն կատարելու իրավունք ունեն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, հանրաքվե անցկացնելու նախաձեռնության հեղինակը, Ազգային ժողովի խմբակցությունները, կուսակցությունները և հասարակական կազմակերպությունները:
Նաև ամրագրված է, որ պետությունը ապահովում է հանրաքվեի դրված հարցի վերաբերյալ քարոզչության ազատ իրականացումը: Այն ապահովում են պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինները` ժողովներ, հանդիպումներ և հանրաքվեի հետ կապված այլ միջոցառումներ կազմակերպելու նպատակով քարոզչություն կատարողներին դահլիճներ և այլ շինություններ տրամադրելու միջոցով: Դրանք քարոզչություն կատարողներին տրամադրվում են հավասար հիմունքներով, անվճար` կենտրոնական հանձնաժողովի սահմանած կարգով:
Առաջիկա օրերին հայտնի կդառնան քարոզչական պաստառներ փակցնելու համար հատկացված հատուկ տեղերը, անվճար հիմունքերով տրամադրվող դահլիճների ցանկը, հեռուստաընկերությունների և ռադիոընկերությունների եթերում քարոզչություն իրականացնելու կարգն ու պայմանները:
Այսպես, ըստ Հանրաքվեի կենտրոնական հանձնաժողովի հաստատած՝ հանրաքվեի նախապատրաստման և անցկացման հիմնական միջոցառումների ժամանակացույցի, Երևանի քաղաքապետը և մարզպետները մինչև հոկտեմբերի 16-ը պետք է Հանրաքվեի կենտրոնական հանձնաժողով ներկայացնեն քարոզչություն կատարողներին անվճար հիմունքներով տրամադրվող դահլիճների և շինությունների ցանկը, որը կտեղադրվի կենտրոնական հանձնաժողովի համացանցային կայքում, իսկ մինչև հոկտեմբերի 17-ը՝ 10 հազար և ավելի ընտրող ունեցող համայնքներում քարոզչության պաստառներ փակցնելու հատուկ տեղեր հատկացնելու մասին որոշումները:
Մինչև հոկտեմբերի 19-ը հանրաքվեի քարոզչության ժամանակահատվածում եթերաժամ տրամադրող հեռուստաընկերությունները և ռադիոընկերությունները՝ անկախ սեփականության ձևից, պետք է հրապարակեն իրենց վճարովի եթերաժամի մեկ րոպեի սակագինը:
Հանրաքվեի կենտրոնական հանձնաժողովը մինչև նոյեմբերի 1-ը կսահմանի հանրային հեռուստատեսությունից և հանրային ռադիոյից անվճար և վճարովի եթեր տրամադրելու կարգը և ժամանակացույցը:
«Հանրաքվեի մասին» օրենքի համաձայն՝ ԱԺ խմբակցությունները հանրային ռադիոյի և հանրային հեռուստատեսության եթերաժամերից կարող են օգտվել՝ սկսած քվեարկության օրվանից 30 օր առաջ: Այն է՝ Սահմանադրության փոփոխությունների դեկտեմբերի 6-ի հանրաքվեի քարոզչության համար եթերաժամից կարող են օգտվել նոյեմբերի 6-ից:
Ազգային ժողովի խմբակցություններին վճարովի և անվճար եթերաժամը տրամադրվում է խմբակցության ղեկավարի կամ քարտուղարի կողմից եթերաժամ տրամադրողին ներկայացված գրավոր դիմումի հիման վրա:
Ընդ որում՝ յուրաքանչյուր խմբակցություն իրավունք ունի անվճար օգտվելու հանրային հեռուստատեսության եթերաժամից ոչ ավելի, քան 60 րոպե, հանրային ռադիոյի եթերաժամից՝ ոչ ավելի, քան 120 րոպե, իսկ վճարովի հիմունքներով՝ հանրային հեռուստատեսության եթերաժամից ոչ ավելի, քան 120 րոպե, հանրային ռադիոյի եթերաժամից` ոչ ավելի, քան 180 րոպե` քարոզչության հիմնադրամի միջոցների հաշվին:
Ի դեպ՝ հիմնադրամի հաշվում կատարված մուծումների ընդհանուր գումարը չպետք է գերազանցի նվազագույն աշխատավարձի 100 000-ապատիկը, այն է՝ 100 մլն դրամը:
Զանգվածային լրատվության միջոցներով իրականացվող քարոզչության նկատմամբ կիրառվում են ՀՀ ընտրական օրենսգրքով համապետական ընտրությունների նախընտրական քարոզչության համար սահմանված կանոնները:
Օրենքն արգելում է քարոզչություն կատարել և ցանկացած բնույթի քարոզչական նյութ տարածել՝
-պետական և համայնքային պաշտոններ զբաղեցնողներին, բացառությամբ քաղաքական և հայեցողական պաշտոններ զբաղեցնողների, ինչպես նաև ուսումնական հաստատությունների մանկավարժական կազմի աշխատողներին` իրենց լիազորություններն իրականացնելիս,
- Սահմանադրական դատարանի անդամներին, դատավորներին, դատախազներին, քննչական կոմիտեի, հատուկ քննչական ծառայության ծառայողներին, ոստիկանությունում, ազգային անվտանգությունում, քրեակատարողական հիմնարկներում ծառայողներին, զինծառայողներին,

Проект изменений в Конституцию Армении будет обнародован до 17-го октября для проведения всенародного обсуждения 10/14/2015   16:30  |  Конституционные реформы
Выносимый на референдум проект изменений в Конституцию Армении будет обнародован до 17 –го октября для проведения всенародного обсуждения.
Напомним, с 10-го октября стартовала агиткампания к референдуму по реформе Основного закона страны.
Референдум по изменениям в Конституцию Армении назначен на 6 декабря текущего года. Соответствующий указ президент Армении Серж Саргсян подписал 8 октября.5 октября парламент Армении дал согласие на проведение референдума.
Агитация продлится до 24:00 4-го декабря.Агитация начинается в день официального оглашения указа президента о проведении референдума и заканчивается за день до голосования.
Закон “О референдуме” гласит, что вести агитацию не в запрещенных законом формах и средствами по вынесенному на референдум вопросу имеют право граждане, инициатор проведения референдума, партии, парламентские фракции и общественные объединения Республики Армения.
В законе также закреплено, что государство гарантирует свободное осуществление агитации по вынесенному на референдум вопросу. Государство обеспечивает свободное осуществление предвыборной агитации. Ее обеспечивают государственные органы и органы местного самоуправления посредством предоставления залов и иных помещений с целью организации предвыборных собраний, встреч избирателей с кандидатами и иных мероприятий, связанных с выборами. Они предоставляются кандидатам и участвующим в выборах по пропорциональной избирательной системе партиям, партийным блокам на равных основаниях, безвозмездно, в порядке, установленном Центральной избирательной комиссией.
Согласно утвержденному графику основных мероприятий, мэр Еревана и главы областных администраций до 16 октября должны представитель в Центральную комиссию по референдуму список помещений и сооружений, предоставляемых агитаторам на общественных началах. Соответствующая информация будет опубликована на веб-сайте Центральной комиссии, а до 17 октября решения о предоставлении мест для размещения плакатов в общинах, насчитывающих 10 тысяч и более избирателей.
До 19-го октября теле- и радиокомпании, предоставляющие эфир в период агиткампании, вне зависимости от формы собственности должны опубликовать тариф за одну минуту платного эфирного времени.
Центральная комиссия по референдуму до 1-го ноября установит порядок и график предоставления бесплатного и платного эфиров на Общественном телевидении и радио.
Каждая фракция вправе бесплатно воспользоваться не более 60 минутами эфирного времени Общественного телевидения и не более 120 минутами радиоэфира.
Платный телеэфир за счет средств фонда не должен превышать 120 минут, а радиоэфир – 180 минут. Воспользоваться эфиром для проведения агитации к референдуму можно будет уже с 6 –го ноября.
Общая сумма взносов в фонде не должна превышать 10000-кратный размер минимальной зарплаты(100 млн. драмов).
В случае с агиткампанией, проводимой по СМИ, применяются правила, установленные Избирательным кодексом РА для предвыборной агитации в ходе общегосударственных выборов.
Закон запрещает проведение предвыборной агитации и распространение агитационных материалов любого характера:
- государственными органами и органами местного самоуправления, а также государственными и муниципальными служащими, работниками педагогического состава учебных заведений при исполнении ими своих полномочий;
- членами Конституционного Суда, судьями, прокурорами, служащими полиции, национальной безопасности, уголовно-исполнительных учреждений, военнослужащими;