Իվրեայի քաղաքային խորհուրդը միաձայն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 10/14/2015   21:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իտալիայի Պիեմոնտե (Piemonte) նահանգի Իվրեայի (Ivrea) քաղաքային խորհուրդը հոկտեմբերի 12-ին կայացած նիստին միաձայն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, հայտարարությունում նշվում է, որ, ճանաչելով պատմական ճշմարտությունը, քաղաքային խորհուրդն իր զորակցությունն է հայտնում հայ ժողովրդին և նրա անքակտելի իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված ջանքերին:
Նիստի պատվավոր հյուրերն էին հայ գրող և ռեժիսոր Վազգեն Բերբերյանը և Իվրեայի Իտալական պարտիզանների ազգային ասոցիացիայի (ANPI) ներկայացուցիչները:
Քաղաքային խորհուրդը հույս է հայտնել, որ Եվրոպական խորհրդարանը քայլեր կձեռնարկի՝ Եվրամիության անդամակցության թեկնածու Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու և դատապարտելու ուղղությամբ:

Городской совет итальянской Ивреи единогласно признал Геноцид армян 10/15/2015 09:08 | Лента новостей
Совет города Ивреа итальянского региона Пьемонта на состоявшемся 12 октября заседании единогласно проголосовал за признание Геноцида армян, сообщает пресс-служба МИД Армении.
В заявлении Совета отмечается, что признав историческую правду, городской Совет выражает содействие армянскому народу и его усилиям защитить свои неотъемлемые права.
Почетными гостями заедания стали армянский писатель и режиссер Вазген Берберян и представители национальной ассоциации итальянских партизан Ивреи (ANPI).
Городской Совет выразил надежду на то, что Европарламент предпримет шаги, чтобы кандидат на членство в ЕС – Турция – официально признала и осудила Геноцид армян.