Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտակարգ և լիազոր դեսպանին 10/14/2015 14:59 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 14-ին ընդունել է Հայաստանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջասիմ Մուհամմադ ալ Կասիմիին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով դեսպանին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը հույս է հայտնել, որ իր գործունեությամբ դեսպանը կնպաստի երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցության առավել ակտիվացմանը, միջազգային հարթակներում փոխգործակցությանը: Այս համատեքստում պարոն Սահակյանը կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարաններում գործող պատգամավորական բարեկամության խմբերի դերը:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է ԱՄԷ-ի հավասարակշիռ արտաքին քաղաքականությունը տարածաշրջանային եւ միջազգային խնդիրների նկատմամբ:
ԱԺ նախագահը կարեւորել է Հայաստանի եւ ԱՄԷ-ի միջեւ հարաբերությունների կայուն առաջընթացը, երկու երկրների միջեւ առկա համագործակցությունը եւ համոզմունք հայտնել, որ ապագայում եւս այն կլինի շարունակական:
Հայաստանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջասիմ Մուհամմադ ալ Կասիմին, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, վստահեցրել է, որ կանի հնարավորը` զարգացնելու եւ ամրապնդելու երկկողմ հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում ընթացող սահմանադրական բարեփոխումներին, տարածաշրջանային խնդիրներին եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

Спикер парламента Армении обсудил с новым послом ОАЭ вопросы активизации двустороннего сотрудничества 10/14/2015 17:43 | Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян принял в среду Чрезвычайного и Полномочного посла Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) в Армении Джасима Мухаммеда аль-Касими, сообщает пресс-служба армянского парламента.
Г.Саакян выразил надежду на то, что своей деятельностью посол будет способствовать максимальной активизации сотрудничества парламентов двух стран, их взаимодействию на международной арене. В этом контексте Саакян подчеркнул роль действующих в парламентах обеих стран групп дружбы.
Глава парламента особо выделил взвешенную внешнюю политику ОАЭ по региональным и международным проблемам.
Председатель НС придал важность стабильному продвижению отношений между Арменией и ОАЭ, двустороннему сотрудничеству двух стран и выразил уверенность в их дальнейшем развитии.
Чрезвычайный и Полномочный посол ОАЭ в РА Джасим Мухаммед аль-Касими, выразив благодарность за прием, заверил, что сделает все возможное для развития и укрепления двусторонних отношений в различных сферах.
В ходе встречи собеседники обратились к проводимым в Армении конституционным реформам, региональным проблемам и другим представляющим взаимный интерес вопросам.