Ականատես. Անկարայի ահաբեկչությունն իրականացրած մահապարտները ադրբեջաներեն էին խոսում 10/14/2015 17:34 | Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ը գրում է, հոկտեմբերի 10-ին Անկարայում տեղի ունեցած ահաբեկչության ականատես 15-ամյա մի աղջիկ ոստիկանությանը տված ցուցմունքում ուշագրավ տեղեկություններ է հայտնել:
Աղջնակը պատմել է, որ տեսել է, թե ինչպես են մահապարտները մոտակա մզկիթ մտել, պայթուցիկները իրենց վրա կապել , այնուհետև, մտնելով ամբոխի մեջ, իրենց պայթեցրել: Նա ասել է, որ մզկիթում տեսել է 4 հոգի, որոնք իրար մեջ ադրբեջաներեն ու քրդերեն են խոսել: Աղջիկը ականատես է եղել, թե ինչպես են վերջիններս սև ժապավեններով իրենց վրա կապում պայթուցիկները, ապա դուրս գալիս մարդկանց մեջ ու պայթեցնում իրենց:
Աղջիկը պնդել է , որ կասկածելի մարդկանց տեսնելուց հետո իր ընկերոջ հետ մոտեցել ու այդ մասին տեղյակ են պահել ոստիկաններին, սակայն վերջիններս ոչ մի միջոցառում չեն ձեռնարկել: Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Միլիյեթ» թերթը:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 10-ին Անկարայի երկաթուղային կայարանի մոտ արհմիությունների կողմից կազմակերպված «Աշխատանք, խաղաղություն, ժողովրդավարություն» խորագրով խաղաղ ցույցի ժամանակ 2 խոշոր պայթյուն էր որոտացել, ինչի հետևանքով, ըստ պաշտոնական տվյալների, զոհվել էր 97 մարդ, վիրավորվել 246-ը: Այդ կապակցությամբ վարչապետը երկրում հայտարարել էր եռօրյա սուգ:

Устроившие теракт в Анкаре смертники переговаривались между собой на азербайджанском языке - очевидица 10/14/2015   18:24  |  Международные новости
15-летняя девушка сообщила в своих показаниях весьма интересные подробности по поводу совершенного 10-го октября теракта в Анкаре, передает Ermenihaber.am со ссылкой на турецкую газету Milliyet.
Девушка рассказала, что видела, как террористы-смертники вошли в ближайшую мечеть, прикрепили к своему телу взрывчатку, а затем, слившись с толпой, взорвали себя. Она поведала, что заметила в мечети четверых, которые переговаривались между собой на курдском и азербайджанском языках. Девушка видела, как неизвестные привязывали к своему телу черной тряпкой взрывчатку и взрывали себя, сравнявшись с толпой.
Девушка также рассказала, что, заподозрив неладное, поставила в известность полицейских, однако последние не предприняли каких-либо мер.
Напомним, что теракт в Анкаре унес жизни 97 человек, более 240 получили ранения.
16:15 08/10/2015  |  Международные новостиВзрыв прогремел во дворе школы в Турции: один ребенок погиб и трое ранены - СМИ
12:53 16/09/2015  |  Международные новостиПять полицейских погибли и трое получили ранения при подрыве машин на юго-востоке Турции
13:58 14/09/2015  |  Международные новостиКурды напали на отделения турецкой полиции в провинциях Карс и Муш