Շուշան Դոյդոյանը նշանակվել է ԱՆ անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության պետ՝ 5 տարով 10/14/2015   11:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի որոշմամբ ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի ղեկավար Շուշան Դոյդոյանը նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության աշխատակազմի անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության պետ՝ 5 տարի ժամկետով:  Կառավարության ղեկավարը նշանակման մասին որոշումն ստորագրել  է հոկտեմբերի 9-ին։
Նշենք, որ անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությունը նախարարության կազմում ստեղծվել է այս տարի փետրվար ամսին` «Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո:  Այս օրենքով կարգավորվում են պետական կառավարման կամ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պետական կամ համայնքային հիմնարկների կամ կազմակերպությունների, իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձանց կողմից անձնական տվյալները մշակելու, դրանց նկատմամբ պետական հսկողություն իրականացնելու կարգն ու պայմանները:

Агентство по защите персональных данных при Минюсте Армении возглавила Шушан Дойдоян 10/14/2015   11:55  |  Лента новостей
Руководитель Центра свободы информации Шушан Дойдоян назначена начальником агентства по защите персональных данных аппарата министерства юстиции Армении сроком на пять лет.
Соответствующее решение премьер-министр Армении Овик Абраамян подписал 9 октября.
Отметим, агентство по защите персональных данных аппарата в составе министерства юстиции Армении было создано в феврале текущего года после вступления закона РА “О персональных данных” в силу и по сей день не имело руководителя.
Настоящий Закон регулирует порядок и условия государственного контроля над обработкой персональных данных органами государственного управления или местного самоуправления, государственными или общинными учреждениями или организациями, юридическими или физическими лицами.