Հայաստան կժամանի ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալը 10/13/2015   17:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հրավերով պաշտոնական այցով հոկտեմբերի 14-15-ը Հայաստան կժամանի Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի առաջին տեղակալ Էսհաղ Ջահանգիրին։ Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Այցի շրջանակում նախատեսված են Իրանի նախագահի առաջին տեղակալի հանդիպումները ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ։
Հոկտեմբերի 14-ին ՀՀ կառավարությունում ՀՀ վարչապետի և ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալի առանձնազրույցին կհետևի ընդլայնված կազմով հանդիպումը, որից հետո Հովիկ Աբրահամյանը և Էսհաղ Ջահանգիրին հանդես կգան ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հայտարարությամբ: Հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ վարչապետի և ԻԻՀ առաջին փոխնախագահի մասնակցությամբ Երևանում տեղի կունենա հայ-իրանական գործարար համաժողով:
Նախատեսված է նաև ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալի այցը Մատենադարան, որտեղ նա կմասնակցի Անտուան և Անդրե  Սևրուգյանների ցուցահանդեսի բացման արարողությանը: Էսհաղ Ջահանգիրին կայցելի նաև Երևանի «Կապույտ» մզկիթ, կմասնակցի «Կապույտ» մզկիթի հիմնադրման 250-ամյակին նվիրված ընդունելությանը:

Первый вице-президент Ирана посетит Армению с двухдневным визитом 10/13/2015   18:13  |  Лента новостей
Первый вице-президент Исламской Республики Иран Эсхак Джахангири прибудет 14 октября с двухдневным визитом в Армению, сообщает пресс-служба армянского правительства.
В рамках визита запланированы встречи Джахангири с президентом Армении Сержем Саргсяном, Верховным Патриархом и Католикосом всех армян Гарегином II, премьер-министром Овиком Абраамяном и спикером парламента Галустом Саакяном.
14 октября в правительстве Армении состоится встреча Овика Абраамяна с Эсхаком Джахангири в формате с глазу на глаз, после которой последуют переговоры в расширенном составе. Затем премьер Армении и первый вице-президент Ирана выступят с заявлением для прессы.
Эсхак Джахангири вместе с премьер-министром Армении также примет участие в армяно-иранском бизнес-форуме, который состоится 15 октября в Ереване.
Запланирован также визит первого вице-президента ИРИ в Институт древних рукописей "Матенадаран", где он примет участие в церемонии открытия выставки Антуана и Андре Севругянов.
Эсхак Джахангири посетит также Голубую мечеть в Ереване и будет присутствовать на приеме по случаю 250-летия ее основания.